W rozmowie z Polską Agencją Prasową dr Magdalena Okarska-Napierała podkreśliła, że to właśnie wirus RSV jest obecnie największym wyzwaniem. Ekspert poinformowała, że mamy do czynienia z nasiloną falą infekcji tym patogenem.

Wirus RSV atakuje dzieci. „Uderzył ze zdwojoną siłą”

Dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że obecna fala zakażeń wirusem RSV przetacza się przez cały świat w skali, jakiej do tej pory nie znaliśmy. Niestety, zakażenia dotyczą przede wszystkim najmłodszych. Niektóre dzieci chorują bardzo ciężko.

Lekarka dodała, że choć w poprzednim sezonie razem z grypą niemal zupełnie się nie pojawiał, teraz mamy do czynienia ze znacznym zwiększeniem liczby odnotowywanych przypadków.

Wirus RSV zakaża coraz częściej. Dlaczego tak się dzieje?

Dr Okarska-Napierała ocenia, że powodem zwiększonej liczby przypadków zakażeń jest poluzowanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Dlatego jej zdaniem wirus RSV uderzył ze zwiększoną siłą. Niestety, najbardziej dzieci są na niego narażone w żłobkach i przedszkolach.

Poinformowała również, że szpitalne oddziały dziecięce zaczynają się zapełniać pacjentami z wirusem RSV. Przyznaje, że do tej pory nie odnotowywano aż tak dużej liczby zakażeń tym patogenem.

Jeśli chodzi o objawy, są one podobne do przeziębienia. U starszych dzieci jest to katar i kaszel. U młodszych po katarze zaczyna się pojawiać duszący kaszel.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
„Ikervis” z wadą jakościową. Krople do oczu wycofane przez GIF

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły