Według najnowszych wyników badań, wczesne objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 mogą być zależne od wieku oraz płci chorego. Dowiedli tego naukowcy z Kings College London.

Objawy COVID-19 nie u wszystkich takie same

Artykuł, w którym omówiono wyniki analizy danych z aplikacji ZOE COVID Symptom Study, opublikowany został na łamach „Lancet Digital Health”. Zapisywane w programie objawy COVID-19 dotyczyły zakażeń z okresu między 20 kwietnia a 15 października ubiegłego roku.

Wczesne oznaki zakażenia zestawione zostały z cechami konkretnych osób. To pozwoliło dojść do wniosku, że objawy te są uzależnione między innymi od wieku chorych. Skupiono się na 18 objawach, takich jak chociażby utrata węchu, kaszel, ból oczu czy mięśni.

Naukowcy w trakcie analizy danych zauważyli, że chociażby utrata węchu znacznie rzadziej pojawiała się u osób powyżej 60. roku życia. Wśród chorych w wieku co najmniej 80 lat, nie była w ogóle istotna. W starszych grupach wiekowych najczęściej pojawiały się takie objawy jak biegunka.

Objawy COVID-19 zależne od płci

Co ciekawe, w żadnej z grup wiekowych wczesnym objawem nie była gorączka. U mężczyzn najczęściej pojawiała się duszność czy zmęczenie, kobiety częściej traciły węch i odczuwały ból w klatce piersiowej. Znacznie częściej pojawiał się też u nich męczący kaszel.

Główna autorka publikacji dr Claire Steves podkreśliła, że wyniki badań są niezwykle istotne dla potencjalnych chorych. Dodała, że trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak szeroki zakres mogą mieć objawy COVID-19 oraz że mogą być różne, zależnie od płci i wieku.

Naszym zdaniem należy zaktualizować wytyczne dotyczące testowania, bo tylko to umożliwi wcześniejsze wykrywanie nowych przypadków. Nie można ograniczać się to zlecania testów tylko osobom z podstawowymi objawami choroby

– wskazywała.

Zobacz też:
Paszport covidowy. Unijna rekomendacja skraca ważność certyfikatu do 9 miesięcy

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły