Według najnowszych badań, praca zmianowa może mieć bardzo negatywny wpływ jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa. Co gorsza, na całym świecie w większości krajów pracuje w ten sposób od 10 do nawet 40 proc. osób.

Dane dotyczyły ponad ćwierć miliona osób

Wyniki badania opublikowane zostały na łamach pisma „Thorax”. Naukowcy z uniwersytetów w Manchesterze i Oksfordzie, a także University of the West Indies z Kingston na Jamajce, do badania wykorzystali dane na temat 280 tys. osób. Ich wiek wynosił między 40 a 69 lat.

Eksperci porównali osoby, które nigdy nie pracowały na zmiany z tymi, które robiły to na stałe lub od czasu to czasu. Jako pracę zmianową potraktowano taką, w której czas pracy był inny niż zwykłe godziny (9:00 – 17:00). Chodziło zarówno o długoterminowe zmiany nocne, jak i taki harmonogram, w którym pracownicy dokonują w nich zmian

Co istotne, osobami pracującymi na zmiany najczęściej byli mężczyźni, przeważnie młodsi. Częściej byli też innej niż biała grupy etnicznej, więcej palili oraz pili alkoholu. Postanowiono sprawdzić, czy rodzaj pracy zmianowej ma wpływ na zakażenia SARS-CoV-2.

Praca zmianowa bardzo źle wpływa na możliwość zakażenia

Wyniki są bardzo niepokojące i mocno niekorzystne dla osób, które wykonują pracę zmianową. Okazało się, że takie osoby są aż dwukrotnie bardziej narażone na pozytywny wynik testu na zakażenie koronawirusem w porównaniu do osób, które nie pracują systemem zmianowym.

Zobacz też:
Prof. Gut o młodych niezaszczepionych: Część z nich umrze

Jeszcze gorzej jest w przypadku osób zatrudnionych w ten sposób na stałe. Pracownicy tego rodzaju są 2,5 razy bardziej narażeni na Covid-19.

Najgorzej wygląda sytuacja osób pracujących na nieregularne nocne zmiany. Ryzyko było tutaj aż trzykrotnie większe w porównaniu do osób pracujących w normalnych godzinach. Co ciekawe, na to ryzyko nie miały już większego wpływu długość snu, alkohol czy palenie papierosów.

Wyniki badania są jednoznaczne. Praca zmianowa bardzo negatywnie wpływa na możliwość zakażenia koronawirusem. To ważny czynnik ryzyka zresztą nie tylko w przypadku Covid-19. Do tej pory badania potwierdzały już negatywny wpływ tego rodzaju pracy na cukrzycę, nowotwory czy inne choroby zakaźne. Twierdzi się, że wpływ ten może się wiązać z brakiem snu, złą dietą czy zaburzeniem naturalnego cyklu organizmu.

za: PAP

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles