Co wywołuje Zespół Suchego Oka?
Czym skutkuje zbyt długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy spędzanie wielu godzin przy monitorze? Może spowodować to m.in. zbyt szybkie odparowywanie łez z powierzchni gałki ocznej. Inną często wymienianą przez specjalistów przyczyną jest zbyt drobna warstwa lipidowa odpowiadająca za ochronę filmu łzowego. Przyczyn powodujących Zespół Suchego Oka może być wiele, natomiast jedną z częściej wymienianych w definicjach jest zaburzenie odczuwania. Codzienne wpatrywanie się w ekran komputera skutkuje często niedostatecznym mruganiem, co zaburza czas pozostawania filmu łzowego na powierzchni oka. U osoby z obniżoną wrażliwością w obrębie oka mrugnięcia są znacznie rzadsze, co powoduje ich wysychanie. Wynika to z faktu, iż wysuszająca się po ostatnim mrugnięciu powierzchnia oka wysyła komunikat do naszego mózgu o potrzebie kolejnego mrugnięcia – u zdrowej osoby te mrugnięcia są znacznie częstsze niż u osoby z Zespołem Suchego Oka. Poza czynnikami zewnętrznymi, częstą przyczyną są aspekty genetyczne, inne choroby (oraz stosowane na nie leki), a także alergie. Szczególnie ostrożne powinny być również osoby noszące soczewki kontaktowe. Noszenie ich znacząco zwiększa zagrożenie pojawienia się u nich Zespołu Suchego Oka.
Zespół Suchego Oka – objawy
Chorzy na ZSO najczęściej skarżą się na dolegliwości związane z:
- nadwrażliwością na światło,
- zaczerwienieniem spojówek,
- pieczeniem,
- swędzeniem,
- kłuciem oka,
- a w zaawansowanych przypadkach nawet jego ból.
Wielokrotnie pierwszym objawem Zespołu Suchego Oka jest dyskomfort powierzchni gałki ocznej o poranku. Wbrew odbytym kilku godzinom snu oczy pacjenta są podrażnione. Chorzy często wspominają o trudności z otwarciem oczu po przebudzeniu oraz uczuciu piasku pod oczami.
Jeśli doświadczasz, któregoś z powyższych objawów warto zgłosić się do okulisty, który dokona diagnozy. Nawet, gdy dolegliwości ustąpią powinniśmy udać się do specjalisty, który doradzi co zrobić, żeby problem nie powracał. Profilaktyka pozwoli zapobiec narażeniu się na Zespół Suchego Oka – powtarzające się objawy mogą doprowadzić do poważnych powikłań.
Jak zapobiegać zachorowaniu na Zespół Suchego Oka?
Ze względu na ilość czynników mogących mieć wpływ na powstanie Zespołu Suchego Oka uchronienie się przed zachorowaniem nie jest takie łatwe. Kluczowa jest oczywiście odpowiednia higiena pracy wzrokowej. Odpowiednie ustawienie monitora – nieco poniżej linii wzroku – przyczyni się do tego, że nasze oczy w trakcie pracy będą nieco przymknięte. Dzięki temu mniejsza powierzchnia gałki ocznej będzie narażona na wyschnięcie. W materiałach dotyczących profilaktyki schorzenia wspomina się o częstym mruganiu, a także zaopatrzeniu się w krople nawilżające. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dieta. Spożywanie produktów zawierających kwas omega-3 jest ważnym elementem profilaktyki Zespołu Suchego Oka.
Zobacz także:
- Zespół serotoninowy – czym jest i jakie są jego objawy? Co robić w przypadku wstrząsu serotoninowego?
- Johnson & Johnson i rzadkie powikłanie po szczepieniu. Wyjaśniamy, o co chozi
- Zespół jelita nadwrażliwego – dieta, porady, informacje
- Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg (RLS) – przyczyny i leczenie. Jak łagodzić syndrom poruszania nogami?
- O tym mechanizmie oka nie wiedzieliśmy. Odkryli go m.in. polscy naukowcy