Strajk rozpocznie się już niedługo. Medycy podkreślają, że nie chodzi o same podwyżki. Protest ma zwrócić uwagę również na zły stan służby zdrowia i warunki pracy.

Protest medyków 11 września

Na protest zdecydowali się przedstawiciele całej służby zdrowia. Strajkować będą zarówno pielęgniarki, jak i lekarze czy sanitariusze. Na ulice wyjdą 11 września. Protest ma dotyczyć przede wszystkim poprawy ich warunków pracy.

Protest medyków ma zmusić premiera Mateusza Morawieckiego do spotkania się z nimi. Pracownicy ochrony zdrowia domagają się też zwiększenia nakładów na ten sektor do 8 proc. PKB

Zapowiadający protest pracownicy ochrony zdrowia chcą też zwiększenia ich wynagrodzeń. Interesuje ich poziom średni w krajach OECD oraz Unii Europejskiej. Domagają się również podwyższenia jakości świadczeń dla pacjentów oraz zwiększenia liczby świadczeń, które są dla nich finansowane.

Zdaniem medyków, konieczne jest też zwiększenie liczby pracowników, którzy pracują w systemie ochrony zdrowia. Tu również wskazano na średnią krajów OECD oraz UE.

Protest medyków. Nie chodzi tylko o pieniądze

W rozmowie z portalem Business Insider dyrektor szpitala powiatowego w Bolesławcu Kamil Barczyk podkreślił, że najważniejsza wcale nie jest kwestia zarobków, ale warunki pracy:

To system naczyń połączonych. Medycy muszą pracować ponad siły, bo nie ma nowych ludzi. A ludzi nie ma, bo nie wszyscy chcą pracować ponad siły i koło się zamyka.

Dlatego też, zdaniem dyrektora, rządzący muszą zacząć reformę kadrową w ochronie zdrowia. Pozwoli to rozwiązać wiele problemów systemu – przekonuje Barczyk.

Zobacz też:
Koronawirus 4 października 2021. Raport Polska, poniedziałek, szczegółowe dane

W kwestii zarobków zdecydowanie inaczej nastawieni są jednak ratownicy medyczni, którzy też zapowiadają protest. Masowo składają wypowiedzenia lub przedstawiając zwolnienia lekarskie. W sieci dzielą się informacjami na temat swoich zarobków. Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych podliczył w mediach społecznościowych, że godzina pracy ratownika jest warta… 2 kalafiorów i 2 kg ziemniaków.

Za: Businessinsider.com.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły