Choć sytuacja epidemiczna w Stanach Zjednoczonych jest znacznie lepsza niż jeszcze kilka tygodni temu, wciąż rośnie liczba ofiar epidemii koronawirusa. Według zestawienia przygotowanego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zmarło już 600 tys. Amerykanow.

Na świecie zmarły prawie 4 miliony osób

Łączna liczba ofiar koronawirusa na świecie przekroczyła już 3,8 mln. Największą grupę ofiar stanowią właśnie obywatele Stanów Zjednoczonych.

Informując o danych na temat sytuacji epidemicznej w USA agencja Associated Press podkreśla, że liczba ofiar w USA odpowiada wielkością miastu takiemu jak chociażby Baltimore. Mniej więcej tyle samo osób w Stanach zmarło w 2019 roku z powodu choroby nowotworowej.

Oczywiście dane na temat zgonów zarówno w USA, jak i na całym świecie, nie przedstawiają pełnego obrazu. Powodem jest niespójny system raportowania, czasem też celowe działania władz w niektórych krajach – podkreśla wspomniana już agencja AP.

Sytuacja poprawia się dzięki szczepieniom

Agencja Reutera podkreśla z kolei, że dzięki masowym szczepieniom przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych drastycznie spadła liczba zgonów stwierdzanych każdego dnia. Jeszcze w połowie stycznia każdego dnia umierało około 3,4 tys. osób. Obecnie liczba ta spadła do 327. Jeśli chodzi o nowe przypadki koronawirusa, średnia dzienna spadła z 250 do 14 tysięcy.

Jeśli chodzi o szczepienia, co najmniej jedną dawkę otrzymała już połowa mieszkańców USA. Całkowicie zaszczepionych jest ponad 40 proc. Amerykanów.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Przypominamy jak ważna jest profilaktyka

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły