„Jeżeli ten parametr wyszczepienia będzie stosunkowo wysoki, to oczywiście to apogeum fali zachorowań, zakażeń, będzie stosunkowo niskie, bo mówimy tutaj o przedziałach 1-2 tys. zakażeń” – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim po spotkaniu sztabu zajmującego się sytuacją epidemiczną w Polsce.

Wzrost zakażeń na jesieni

Minister informował, że ponownego przyspieszenia pandemii koronawirusa możemy się w Polsce spodziewać na przełomie września, października lub listopada. Zdaniem szefa resortu jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Mówiąc o kwestii szczepień, minister Niedzielski dodał że jeśli nie będzie pozytywnej odpowiedzi społeczeństwa w tej kwestii, czeka nas zdecydowanie gorszy scenariusz. W jego najczarniejszej wersji można się liczyć z 15 tys. zakażeń.

[…] ten rozdźwięk jest potężny i on jest najbardziej uzależniony od tego, ile szczepień w kraju zostanie wykonanych

– dodawał.

COVID-19 jak zwykła choroba?

W trakcie konferencji prasowej Niedzielski zapewnił, że minimalna baza infrastrukturalna łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 będzie utrzymywana przez całe wakacje. Dodał, że ma nadzieję na to, że dzięki szczepieniom uda się sprowadzić pandemię do zwykłej choroby, dzięki czemu nie będzie ryzyka hospitalizacji u większości pacjentów.

Podkreślił też, że nawet czarny scenariusz zakłada zdecydowanie mniej zakażeń niż w trakcie poprzednich fal.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
"Wariant Delta już krąży w społeczeństwie"

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły