Według większości ekspertów, pokonanie pandemii koronawirusa możliwe będzie tylko wtedy, kiedy odpowiednia ilość osób zostanie zaszczepiona. Obecnie w naszym kraju rejestracja na szczepienia otwarta jest już dla wszystkich pełnoletnich Polaków. Tempo wykonywania szczepień jest coraz wyższe, obecnie dziennie wykonuje się ich 400 tysięcy.

Szczepienia także dla osiemnastolatków

Jeśli szczepienia w Polsce nie zwolnią, jeszcze tego lata mamy osiągnąć odporność populacyjną w kwestii koronawirusa SARS-CoV-2. Jak podkreślił szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, od niedzieli zarejestrować się na szczepienie mogą wszyscy pełnoletni Polacy. Teraz umożliwiono to także osobom od 18 do 21 lat.

Niektóre z takich osób wyraziły chęć już wcześniej, wypełniając odpowiedni formularz na stronie pacjent.gov.pl. Umożliwiło im to zapis na szczepienia już 4 maja w ramach zapowiadanego przez rząd przywileju, który wynikał ze wspomnianej deklaracji.

Nawet 10 mln szczepień na miesiąc

Dworczyk przyznał, że obecnie największym wyzwaniem dla rządzących będzie przekonanie do szczepień osób niezdecydowanych, że nie ma innej drogi powrotu do normalności. Poinformował także, że na przełomie obecnego i przyszłego miesiąca tygodniowe dostawy szczepionek powinny już przekraczać 2,5 mln dawek. Szef KPRM dodawał, ze możliwe będzie niebawem wykonywanie nawet 10 mln szczepień na miesiąc.

Polityk poinformował też, że nadal wśród osób między 60 a 69. rokiem życia zaszczepionych jest tylko 60 proc. Przypomniał jednocześnie, że kluczowe jest właśnie zaszczepienie osób z tej grupy wiekowej. Przyznał, że jest tutaj jeszcze sporo do zrobienia i dlatego w tym miesiącu rozpoczyna się duża kampania. Ma ona na celu zwiększenie frekwencji.

Zobacz też:
Adam Niedzielski: Liczba zakażeń będzie rosnąć. Czekają nas obostrzenia

za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły