Sytuacja epidemiczna w Republice Południowej Afryki nie poprawia się. W celu walki ze wzrostem liczby zakażeń prezydent RPA ogłosił wczoraj zaostrzenie na pełne dwa tygodnie obostrzeń.

Godzina policyjna i prohibicja

Restrykcje są dość drastyczne. W kraju wprowadzono godzinę policyjną. Będzie obowiązywać od godziny 21:00 do 4 rano. Co więcej, zakazane są jakiekolwiek zgromadzenia.

Jednym z najbardziej nietypowych rozwiązań jest wprowadzenie na ten czas całkowitego zakazu sprzedaży alkoholu. Pozostają jednak otwarte plaże i parki. Od środy zamykane będą szkoły.

Kolejne z obostrzeń dotyczy lokali gastronomicznych. Tu zasada będzie identyczna jak w Polsce w okresie dużego przyrostu liczby infekcji. Prezydent RPA Cyril Ramaphosa ogłosił, że będą one mogły sprzedawać jedzenie wyłącznie na wynos lub z dostawą.

Według ekspertów, gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem w RPA związany jest przede wszystkim z rozprzestrzenianiem się wariantu delta tego patogenu. Źle działają także zmęczenie społeczeństwa ograniczeniami i wcześniejsze, nie wystarczające środki zaradcze.

Na wolne łóżko chorzy czekają kilka dni

Sytuacja jest na tyle poważna, że w najbardziej zaludnionej prowincji Gauteng pacjenci na miejsce w szpitalu czekają czasem całymi dniami. Służba zdrowia zupełnie nie radzi sobie z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Obywatele krytykują władze między innymi za to, że nie zatrudniono wystarczająco dużo personelu dodatkowego.

Do tej pory z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 60 tys. osób – mówią oficjalne dane RPA. Statystyki dotyczące śmiertelności każą podejrzewać, że od maja zeszłego roku umrzeć mogło nawet 170 tysięcy osób z COVID-19. Eksperci tymczasem przewidują, że szczyt zakażeń jeszcze nie nadszedł.

Zobacz też:
Dwa ogniska indyjskiego koronawirusa w Polsce. Niedzielski: Mogą przyczynić się do powstania kolejnej fali

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły