W Polsce w dalszym ciągu nie rośnie liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ilość nowych przypadków jest na poziomie poniżej 2 tysięcy dziennie. Poprawa sytuacji epidemicznej nie może nas jednak uśpić. Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej podkreśliła, że brak szczepień doprowadzi do kolejnej fali zakażeń już na jesieni.

Nie ma ognisk zakażeń

Członkini Rady Medycznej przy premierze zaznaczyła, że obecna sytuacja epidemiczna pozwala otwierać kolejne branże. Jest też zdania, że nie ma zagrożenia jeśli chodzi o powrót dzieci do nauki stacjonarnej. Wskazała, że luzowanie obostrzeń i otwieranie szkół nie doprowadziło do pojawienia się ognisk zakażeń.

Prof. Marczyńska dodała, że obecnie w Polsce choruje coraz mniej osób, a liczba dzieci wśród tych, którzy trafiają do szpitala, jest nikła. Odnosząc się do ostatnich pomysłów rządu, stwierdziła:

Obecnie członkowie Rady Medycznej głównie analizują temat szczepień. Podpowiadamy, co zrobić, aby jak najwięcej osób zdecydowało się na ten krok. Loterii nie doradzaliśmy, ale każdy sposób, jeżeli zadziała, będzie dobry.

Co na jesieni?

Co więcej, pozytywnie odniosła się do kwestii szerokiego włączania lekarzy rodzinnych jeśli chodzi o promocję szczepień.

Ekspert przyznała też jednak, że ma obawy jeśli chodzi o sytuację, z jaką możemy się zetknąć już na jesieni. Prof. Marczyńska zaznaczyła, że jeśli liczba zaszczepionych do tego czasu nie będzie szybko rosła, możemy być pewni kolejnej fali zakażeń koronawirusem.

Zobacz też:
Koronawirus 28 września 2021. Raport Polska, wtorek, szczegółowe dane

Sytuacja epidemiczna w Polsce

W ciągu ostatniego tygodnia widzimy w Polsce stabilizację jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń. W poniedziałek odnotowano poniżej tysiąca nowych przypadków. We wtorek nowych zakażeń było tysiąc, wczoraj z kolei 1267.

Dziś nastąpił kolejny spadek liczby infekcji. Odnotowano 1230 nowych zakażeń. 152 dotyczą województwa mazowieckiego. 100 i więcej przypadków odnotowano też w województwach:

  • śląskim (133);
  • wielkopolskim (130);
  • łódzkim (106);
  • lubelskim (100).

Jak czytamy w raporcie resortu, ostatniej doby zmarło 135 osób zakażonych koronawirusem.

Za: PAP, Ministerstwo Zdrowia

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły