Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym już w tym tygodniu zawiesi swoją działalność. Częściowo zostanie też zdemontowany. Trudno o bardziej wymowny zwiastun zbliżającego się, miejmy nadzieję, końca epidemii koronawirusa w Polsce.

Ostatni pacjent opuści szpital w niedzielę

O decyzji na temat szpitala na Stadionie Narodowym poinformował szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk. Podkreślił, że był to pierwszy ze szpitali tymczasowych, jakie wybudowano w Polsce w trakcie pandemii koronawirusa.

Minister dodał, że budowa zakończyła się po 12 dniach od wydania decyzji przez premiera Mateusza Morawieckiego. Szpital tymczasowy przekazano szpitalowi MSWiA w Warszawie. Po 17 dniach od decyzji, na Stadionie Narodowym przyjęty został pierwszy pacjent. Ostatni ma z niego wyjść już w najbliższą niedzielę.

Michał Dworczyk poinformował jednocześnie, że choć szpital na Stadionie Narodowym zawiesi swoją działalność i jego część zostanie zdemontowana, większość infrastruktury nie zostanie zmieniona. Podkreślił, że jest to konieczne w razie pogorszenia się sytuacji epidemicznej w przyszłości.

Infrastruktura szpitala, mówił Dworczyk, musi pozostać w ramach zabezpieczenia. Wyraził jednak nadzieję, że nie będzie konieczne jej wykorzystanie.

Sytuacja epidemiczna w Polsce

Według raportu Ministerstwa Zdrowia z 19 maja, w Polsce przybyły 2344 nowe zakażenia koronawirusem. Tylko w czterech województwach potwierdzono powyżej 200 nowych infekcji:

  • śląskie (317);
  • wielkopolskie (281);
  • mazowieckie (274);
  • dolnośląskie (224).

Resort przekazał również:

„Z powodu COVID-19 zmarły 74 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 255 osób”.

Zobacz też:
Koronawirus: W Moskwie coraz gorzej. Władze apelują o ograniczenie kontaktów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało też, że od początku pandemii potwierdzono 2 859 261 zakażeń koronawirusem w naszym kraju. Zmarło 72 250 osób.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia: Patryk Matyjaszczyk via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły