W ostatnich dniach zdecydowanie spada liczba nowych zakażeń koronawirusem. Znoszone są kolejne obostrzenia, a w ubiegłą niedzielę zamknięty został szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie. Minister Zdrowia przekonuje jednak, że cały czas będziemy gotowi na ewentualną kolejną falę zakażeń.

W rozmowie na antenie radiowej „Trójki” Adam Niedzielski poinformował:

Infrastruktura konieczna do leczenia pacjentów z COVID-19 będzie cały czas gotowa, być może uśpiona, ale będziemy przygotowani na ewentualność czwartej fali COVID-19.

Infrastruktura będzie czekać w gotowości

Dodawał, że bardzo istotne jest utrzymanie wspomnianej infrastruktury:

[…] szczególnie część szpitali tymczasowych, bądź koncentrując leczenie wszystkich na COVID-19, bądź też utrzymując je w formie tzw. pasywnej, czyli gotowe ze sprzętem, łóżkami, ale niedziałające – w sensie nie absorbujące personelu.

Podkreślał, że najważniejszy jest teraz powrót personelu medycznego do zajmowania się swoimi obowiązkami, w tym diagnozowaniem chorób innych niż Covid-19. Minister zdrowia zapewnił, że infrastruktura covidowa będzie czekać w gotowości przed ewentualnym pojawieniem się czwartej fali zakażeń.

Sytuacja epidemiczna w Polsce

Po tym jak liczba odnotowywanych w Polsce nowych zakażeń zaczęła spadać, sytuacja epidemiczna wygląda dobrze. Ostatniej doby potwierdzono zaledwie 1267 nowych infekcji. Wczoraj liczba ta wynosiła równe 1000. Jeśli chodzi o najnowsze dane, tylko w czterech województwach ilość zakażeń jest równa lub wyższa niż 100:

  • Śląskie (185);
  • Mazowieckie (148);
  • Wielkopolskie (148);
  • Dolnośląskie (122);
  • Małopolskie (100).

Najmniej, bo zaledwie 22 zakażenia odnotowano w lubuskiem.

Zobacz też:
Koronawirus 19 października 2021. Raport Polska, wtorek, szczegółowe dane

Za: PR3,PAP,Ministerstwo Zdrowia

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły