Nie tylko Amerykanie mają coraz większe wątpliwości jeśli chodzi o źródło pandemii koronawirusa. Brytyjski wywiad stwierdził, że „możliwe” jest, iż miała ona swój początek w wydostaniu się koronawirusa SARS-CoV-2 z laboratorium w Wuhan.

Brytyjski wywiad zmienia zdanie

O sprawie informuje „The Sunday Times”. Dodano, że do tej pory agencje wywiadowcze na całym świecie nie brały raczej pod uwagę scenariusza, w którym to Instytut Wirusologii miał związek z wywołaniem pandemii. Prawdopodobieństwo, że SARS-CoV-2 wydostał się z laboratorium uważano za „nikłe”.

Powołując się na swoje źródła, „The Sunday Times” informuje, że obecnie dokonano ponownej oceny i taki scenariusz uważa się za „możliwy”.

Przypomniano też, że przed kilkoma dniami agencje wywiadowcze USA otrzymał od prezydenta Joe Bidena zadanie zbadania teorii dotyczącej możliwości wydostania się wirusa z laboratorium. Raport ma zostać złożony na ręce amerykańskiego prezydenta w ciągu 90 dni.

„Chińczycy będą kłamać”

W tej sprawie Brytyjczycy współpracują z Amerykanami. Dyplomaci USA są zdania, że brak ustalenia, jak doszło do pandemii, może być groźbą ponownego jej wybuchu w przyszłości.

Zachodnie źródło wywiadowcze w rozmowie z brytyjską gazetą powiedziało:

„Mogą istnieć dowody, które poprowadzą nas w jedną stronę i dowody, które poprowadzą nas w inną stronę. Chińczycy będą kłamać w którąkolwiek z nich pójdziemy. Nie sądzę, że kiedykolwiek się dowiemy”.

Śledztwa domagają się też brytyjscy deputowani. Szef komisji spraw zagranicznych, poseł Tom Tugendhat podkreślił, że „cisza dochodząca z Wuhan jest niepokojąca”. Dodał, że konieczne jest „otwarcie krypty” i ustalenie, co tak naprawdę się stało.

Zobacz też:
Protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy mają dość

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły