Według ekspertów czwarta fala zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 pojawi się w Polsce już w sierpniu lub wrześniu. Adam Niedzielski podkreśla, że może się to wiązać z kolejnymi restrykcjami.

Niedzielski wyjaśnia, gdzie najpierw będą wprowadzane obostrzenia

Adam Niedzielski w trakcie wczorajszego briefingu prasowego poinformował, że już 80 proc. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce do wariant Delta. Tak zwana odmiana brytyjska odpowiada już tylko za 10 proc. infekcji w naszym kraju – mówił w Białymstoku Niedzielski.

Szef ministerstwa podkreślał, że już teraz na naszych oczach realizuje się scenariusz dominacji odmiany, którą po raz pierwszy potwierdzono w Indiach. Niedzielski przyznał, że nie wiadomo obecnie jak przełoży się on na liczbę hospitalizacji.

Odnosił się też jednak do danych pochodzących z Europy, wedle których liczba hospitalizacji w przypadku wariantu Delta jest znacznie niższa niż ilość zakażeń. Adam Niedzielski wskazał, że wiąże się to z prowadzonym procesem szczepień.

Niedzielski: Tej tendencji już nic nie odwrócił

Minister zdrowia mówiąc o wzroście liczby zakażeń w Polsce powiedział też:

Proszę zwrócić uwagę, że z tygodnia na tydzień mamy już te dynamiki wzrostowe rzędu powyżej 20 procent i tej tendencji prawdopodobnie nic na razie nie odwróci.

Powoli Polska będzie się jego zdaniem zbliżać do granicy tysiąca zakażeń dziennie. Niedzielski mówił też o możliwych restrykcjach, jakie będą wprowadzane w Polsce:

Tereny, gdzie jest niski poziom zaszczepienia, będą w pierwszej kolejności podlegały wprowadzaniu obostrzeń, bo tam jest większe ryzyko transmisji koronawirusa.

Minister zaapelował też do Polaków, aby nie zwlekać ze szczepieniem. Obecnie można to zrobić zapisując się z dnia na dzień w dowolnym puncie.

Zobacz też:
Raport dot. pochodzenia koronawirusa trafił na biurko prezydenta USA. Co zawiera?

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły