W niektórych krajach Europy już teraz wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2 jest dominującym. Liczba zakażeń poważnie wzrosła między innymi w Wielkiej Brytanii. Zdaniem dr n. med. Joanny Jursy-Kuleszy, już jesienią także w Polsce Delta odpowiadać będzie za 70 proc. zakażeń.

Wariant Delta. Czwarta fala nieunikniona?

Mikrobiolog w rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdziła, że czwarta fala zakażeń także w naszym kraju jest nieunikniona. Jej zdaniem rozpocznie się już pod koniec sierpnia.

Ekspert podkreśliła również, że obecnie w Polsce mamy do czynienia z końcem poprzedniej fali zakażeń i teraz potrzeba maksymalnie trzech miesięcy, abo powstała kolejna. Wskazała, że zagrożenie koronawirusem nadal nie minęło, a dalszy kształt epidemii w Polsce zależeć będzie przede wszystkim od liczby wykonanych szczepień.

Delta na jesieni. Potem kolejne warianty?

W trakcie wywiadu dotyczącego nowej odmiany koronawirusa, którą po raz pierwszy odkryto w Indiach, ekspert wskazała na jego wysoką zakaźność. O ile przy wariancie brytyjskim jedna osoba zakażała maksymalnie 5 osób, Delta może doprowadzić do zakażenia u ośmiu osób.

Prof. Maciej Banach z kolei wskazał:

Delta jest zdecydowanie najniebezpieczniejszym wariantem SARS-CoV-2, chociaż już słyszymy o wariancie Delta Plus czy Kappa.

Ekspert uważa, że w najbliższych latach kolejnych odmian koronawirusa będzie jeszcze więcej, groźniejsze mogą być także powikłania.

Ekspert z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest jednak zdania, że kolejna fala będzie mniejsza od poprzednich, ale na pewno się pojawi. Liczenie na to, że Delta nie zdominuje zakażeń w Polsce byłoby naiwne – podkreślał.

Zobacz też:
Od poniedziałku ruszają zapisy na szczepienia dla nastolatków

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły