Eksperci jeszcze przed wakacjami podkreślali, że kolejna fala zakażeń pojawi się najpewniej we wrześniu. Później docierały do nas informacji, że spodziewana jest już w połowie sierpnia. Zdaniem ministra zdrowia, zaczęła się nawet szybciej.

Czwarta fala jest już w Polsce

„My już faktycznie mamy czwartą falę”

– powiedział Niedzielski.

Minister wskazał, że około 3-4 tygodnie temu mielimy średnią siedmiodniową poniżej 100 zakażeń. Obecnie jednak przekroczyła tę granicę i zbliża się do 200. W rozmowie na antenie radia RMF FM dodał jednak, że nie sama liczba zakażeń jest najważniejsza, ale jej przełożenie się na liczbę hospitalizacji.

Niedzielski podkreślił, że przykładowo w Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii już teraz wzrosty zakażeń są bardzo duże. Nie rośnie tam jednak drastycznie liczba hospitalizacji. Wszystko to dzięki szczepieniom, które chronią przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Czwarta fala. Co z obostrzeniami?

W rozmowie pojawił się też temat możliwego powrotu do restrykcji związanych z rozwojem sytuacji epidemicznej. Minister Niedzielski powołał się tu na europejskie i amerykańskie instytucje odpowiedzialne za działalność sanitarną. Wyliczono, że do 1000 zakażeń koronawirusem dziennie w Polsce nie jest konieczne wprowadzanie obostrzeń.

Minister zaznaczył jasno, że dopóki czwarta fala nie będzie przynosić tak dużej liczby infekcji każdego dnia, nie ma sensu ponowne wprowadzanie niektórych obostrzeń.

Szef resortu zdrowia przypomniał, że według czarnych scenariuszy czwarta fala będzie przynosić w październiku 15 tys. infekcji każdego dnia. Rząd jednak zakłada, że liczba hospitalizacji będzie mniej więcej o połowę niższa niż w trakcie trzeciej fali. Dlatego też mniejsze jest ryzyko przeciążenia służby zdrowia.

Zobacz też:
Toruń. Ratownicy medyczni doszli do porozumienia z dyrekcją szpitala w sprawie wyższych wynagrodzeń

Za: PAP, RMF FM

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły