W ostatnim czasie zaczęła rosnąć liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Za większość nowych infekcji odpowiada już wariant Delta. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje jednak, że Polska jest gotowa na zwiększoną liczbę infekcji.

Czwarta fala. Polska jest gotowa na wzrost zakażeń

Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń oraz na zwiększoną presję na infrastrukturę szpitalnictwa

– przekonywał w trakcie piątkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia.

Podkreślił, że dopracowane są wszelkie zagadnienia techniczne oraz logistyczne i wszyscy są w gotowości. Po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Niedzielski w rozmowie z dziennikarzami zdecydowanie ocenił, że Polska jest gotowa na czwartą falę.

Minister dodał też:

Mamy w gotowości ponad 320 laboratoriów, które wykonują te testy. Możemy wykonywać dziennie 170 tys. badań, co jest liczbą bardzo dużą.

Podkreślał, że obecnie najważniejsza jest możliwość zatrudnienia dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego na kontrakt, aby nie było sytuacji w której nie ma możliwości reagowania, a karetki czekają. W ostatnim czasie udało się zakontraktować 160 zespołów – mówił.

Czwarta fala w Polsce

Minister zaznaczał, że w gotowości są tysiące łóżek w szpitalach, a wojewodowie wspólnie z MSWiA przygotowali plan rozbudowy tej infrastruktury. Określa on, które z jednostek będą dołączane do systemu infrastruktury covidowej w razie wzrostu liczby infekcji.

Już teraz, jak wskazał minister, wariant Delta staje się w Polsce dominującym i w skali miesiąca ma 60 proc. udziału w liczbie zakażeń. W ostatnim tygodniu liczba ta dochodzi aż o 80.

Zobacz też:
Trzecia dawka szczepionki. Badania potwierdzają zwiększoną ochronę na inne warianty koronawirusa

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły