Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki wspólnie z Fundacją Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka stworzyli programy edukacyjne, które mają pomagać dzieciom z autyzmem.

Wielki projekt polskich naukowców i programistów

Grupa aplikacji powstała w ramach projektu „Przyjazne aplikacje” na Politechnice Gdańskiej. Wśród programów znajdują się zarówno gry, jak i programu edukacyjne. Wspólnie tworzą zintegrowane środowisko nauczania dla dzieci za autyzmem i oparte zostały na zasadach terapii behawioralnej.

Eksperci z Politechniki Gdańskiej zwracają uwagę na duży trud związany z edukacją dzieci ze spektrum autyzmu. Konieczne jest tu indywidualne podejście do każdego ucznia. Wielkim wsparciem mogą być właśnie nowoczesne technologie, które wspierają naukę takich osób.

Prof. Agnieszka Landowska, która kieruje projektem na Politechnice Gdańskiej, podkreśliła że dzieci ze spektrum autyzmu szczególnie lubią urządzenia elektroniczne. Sprawia im przyjemność praca chociażby z tabletem.

Co istotne, jak podkreśla ekspert, dzieci nie trzeba dzięki temu zbyt mocno zachęcać do używania elektroniki. Pozytywnie wpływa to też na rozwój ich umiejętności.

Wszystko za darmo

Dr Anna Budzińska, która kieruje wspomnianą Fundacją Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka podkreśla, że barierą jeśli chodzi o dostęp do tego rodzaju programów były finanse. Zagraniczne produkty są bardzo drogie, a na polskim rynku brakowało odpowiednich aplikacji.

[…] projekt tworzenia wspólnie z Politechniką Gdańską aplikacji, które każdy rodzic czy terapeuta będzie mógł nieodpłatnie pobrać na tablet dziecka, był w pełni zgodny z misją naszej fundacji

– wskazuje dr Budzińska.

Zobacz też:
Koronawirus 4 listopada 2021. Raport Polska, czwartek, szczegółowe dane

Wszystkie programy dostępne są w systemie Open Source, dzięki czemu będzie można korzystać z nich nieodpłatnie. Ich powstanie zajęło aż siedem lat pracy, dzięki którym na rynek trafiło aż sześć różnych programów.

Za: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły