Tak często niegdyś podawany niemowlętom napar w kopru włoskiego nie jest tak naprawdę zalecany dla dzieci poniżej czwartego roku życia. Istnieją badania naukowe, które wskazują na możliwe działanie rakotwórcze substancji zawartej w herbatce z kopru.
Herbatka z kopru włoskiego i estragol
W 2010 roku na łamach pisma „Food and Chemical Toxicology” pojawił się opis badań, jakie przeprowadzono z użyciem estragolu. Substancja ta jest obecna w herbatce z kopru włoskiego, którą niektórzy rodzice podają swoim dzieciom nawet codziennie.
Badania przeprowadzone przez Włoski Narodowy Instytut Badań nad Żywnością i Żywieniem dotyczyły dostępnych na rynku włoskim produktów, które stosuje się do przygotowania wspomnianego naparu. Oceniono, że poziom wspomnianego już estragolu jest zbyt wysoki, aby móc uznać go za bezpieczny, szczególnie w przypadku noworodków.
Badania przeprowadzone nad estragolem wykazały, że ma działanie rakotwórcze, genotoksyczne oraz stymuluje wydzielanie żeńskiego hormonu estrogenu.
Herbatka z kopru włoskiego nie dla dzieci
O ile dorosły organizm najpewniej poradziłby sobie z tą substancją, gdyby była spożywana sporadycznie, problem stanowi na pewno zbyt częste podawanie jej dzieciom. Europejska Agencja Leków podkreśla, że leki z owoców kopru włoskiego nie powinny być stosowane poniżej 4 roku życia. Powodem jest brak wystarczających informacji na temat jego bezpieczeństwa w tej grupie wiekowej.
Także w Polsce pojawił się dokument opracowany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”. Znalazł się on w piśmie „Standardy Medyczne”. Eksperci podkreślają, że do czwartego roku życia w ogóle nie powinno się stosować oleju czy herbatki z kopru włoskiego.
Za: zdrowie.radiozet.pl, Ncez.pzh.gov.pl / Dziecisawazne.pl
Zobacz także:
- Telefon Zaufania: internauci uruchomili zbiórkę na dalsze funkcjonowanie usługi. Zebrano już ponad milion złotych
- Dzieci uzależniają się od gier. Resort wprowadzi pilotażowy program leczenia
- Facebook: Instagram szkodzi dziewczętom
- Szczepionka na polio skuteczna w walce z koronawirusem? Tak twierdzą rosyjscy naukowcy
- Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. EMA wydała rekomendację