Tabletka „dzień po” może pomóc w sytuacji, gdy zawiodą inne metody antykoncepcji. Jednak wiążą się z nią pewne przeszkody: jest ona dostępna wyłącznie na receptę i należy ją przyjąć w określonym czasie, najlepiej w ciągu 24 godzin od stosunku seksualnego.
Jakie działanie ma tabletka „dzień po”?
Warto na początku wspomnieć o tym, że tabletka nie usuwa istniejącej ciąży. Stosuje się ją w kryzysowych sytuacjach, w celu uchronienia przed niechcianym zapłodnieniem. Jest to wyjście po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia lub w sytuacji, gdy zastosowane zabezpieczenie zawiodło.
Tabletka działa w ten sposób, że hamuje lub opóźnia owulację. Wiąże się z tym, że komórka jajowa nie zostaje uwolniona z pęcherzyka jajnikowego – to sprawia, że zapłodnienie jest niemożliwe. Należy tu zaznaczyć, że ta awaryjna antykoncepcja nie może być stosowana jako odpowiednik klasycznej antykoncepcji.
Jak uzyskać receptę na tabletkę „dzień po”?
W Polsce tabletka „dzień po” wydawana jest tylko na receptę. Można ją otrzymać podczas wizyty u lekarza. Co ważniejsze – nie musi być to ginekolog. Taką receptę może wystawić lekarz rodzinny, a nawet dentysta! Jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku tego preparatu liczy się czas. Im szybciej przyjmie się pigułkę, tym większą będzie miała ona skuteczność działania.
Najchętniej wybierana jest jednak recepta online (tabletka „dzień po”). Jest to łatwy i szybki sposób na uzyskanie wymaganego dokumentu. W tym przypadku specjalista wystawia receptę w formie elektronicznej – na podstawie wypełnionego formularza czy ankiety.
Czy lekarz może odmówić wypisania recepty na antykoncepcję awaryjną?
Zastanawiasz się, czy lekarz może odmówić wypisania recepty na tabletkę „dzień po”? Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami lekarz ma prawo do odmowy wystawienia recepty na awaryjną antykoncepcję. Może to zrobić, jeśli powoła się na tzw. klauzulę sumienia. Warto tutaj dodać, że ta regulacja prawna dotyczy tylko lekarzy, położnych i pielęgniarek. Farmaceuta nie może odmówić realizacji już wystawionej recepty.
Czy tabletka „dzień po” to tabletka poronna?
Tabletka „dzień po” od wielu lat wzbudza różne emocje, często skrajne. Dlatego należy tu podkreślić, że jest to pigułka awaryjna, a nie tabletka poronna. Światowa Organizacja Zdrowia wydawała nawet stosowne oświadczenie.
Zadaniem tego preparatu jest zapobieganie zapłodnieniu. Zażycie go w żaden sposób nie wpływa na obumarcie zarodka, który jest już zagnieżdżony w macicy. Tabletka „dzień po” dokonuje zmian w endometrium, które uniemożliwiają plemnikom dotarcie do komórki jajowej.
Czy są jakieś przeciwwskazania do zażycia tabletki „dzień po”?
Interesuje cię e-recepta online? Wcześniej dowiedz się, jakie są przeciwskazania do stosowania tabletki „dzień po”. Mogą to być na przykład:
- ciąża lub podejrzenie ciąży;
- karmienie piersią;
- uczulenie na octan uliprystalu lub lewonorgestrel;
- choroby takie jak zaburzenia czynności wątroby czy choroba jelita cienkiego, która wpływa na wchłanianie pokarmów.
W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych przeciwwskazań trzeba koniecznie poinformować o tym lekarza i skonsultować z nim przyjęcie tej awaryjnej antykoncepcji.
Co może osłabić działanie tabletki „dzień po”?
Na obniżenie skuteczności działania tabletki „dzień po” mogą wpłynąć czynniki takie jak:
- zwlekanie z zażyciem od momentu odbycia stosunku – im szybciej, tym lepiej;
- wymioty występujące zaraz po przyjęciu pigułki – jeśli wystąpiły w ciągu 3 godzin, należy przyjąć kolejną;
- otyłość – badania wykazały, że u kobiet z nadwagą działanie tabletki może być osłabione.
Chociaż tabletka „dzień po” przepisywana jest wyłącznie na receptę, to jej uzyskanie w obecnych czasach jest naprawdę łatwe. Niezbędny ci dokument możesz uzyskać w zaledwie kilka minut, w wersji elektronicznej – bez konieczności odbycia krępującej wizyty u lekarza.