Owsica to choroba, która pojawia się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Owsiki powodują swędzenie w okolicy odbytu i mogą się przyczyniać do powstania poważnym powikłań. Z tego powodu warto niezwłocznie zacząć je zwalczać! Poznaj domowe sposoby na owsiki, które pomogły już wielu osobom!

Czym są owsiki?

Owsiki to pasożyty atakujące człowieka. Mogą osiągać do 1 cm długości. Wyglądem przypominają cienkie, białe niteczki. Owsiki żyją w jelicie człowieka, ale samice, żeby złożyć jaja, wędrują w okolice odbytu. To powoduje świąd, który prowadzi do odruchowego drapania się. Niestety drapanie się jeszcze pogarsza sytuację. Jaja pasożytów dostają się wtedy na dłonie i pod paznokcie, a przez to na wszystkie inne przedmioty, których dotyka osoba zakażona. Jeśli dotknie nimi ust, dostają się również do przewodu pokarmowego. Owsiki mogą się też znajdować na pościeli, ręcznikach i bieliźnie chorego. Jajeczka owsików są bardzo małe, dlatego owsicą można też zarazić się drogą kropelkową. Larwy wykluwają się w jelicie cienkim, po czym wędrują do jelita grubego, by tam osiągnąć dojrzałość.

Zobacz też:
Suchość w nosie – czy może być objawem choroby? Jak nawilżyć śluzówkę?

Objawy owsicy

Najczęstsze objawy pojawienia się owsików u dorosłych to:

  • swędzenie okolic odbytu (zwłaszcza nocą, kiedy samice owsików składają jaja);
  • blada skóra i podkrążone oczy;
  • zgrzytanie zębami;
  • ból brzucha.

Objawy zakażenia u dzieci. Po czym poznać, że dziecko ma owsiki

Owsica to choroba przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym. Objawy zakażenia są bardzo podobne u dzieci i u dorosłych. Kiedy dziecko zarazi się owsikami, o co nietrudno, gdy chodzi do szkoły czy przedszkola, staje się rozdrażnione, ma problemy ze snem w nocy, może doskwierać mu ból głowy i ma podkrążone oczy. Dziecko może też skarżyć się na ból brzucha i zacząć moczyć się w nocy. Owsiki można zauważyć w kale dziecka. U dziewczynek owsiki mogą też przedostać się do pochwy i spowodować stan zapalny.

Jesteś nastolatkiem lub nastolatką i podejrzewasz u siebie owsiki? Warto w takiej sytuacji powiedzieć o swoich objawach mamie, tacie lub aktualnemu opiekunowi. Dowiedz się, jak powiedzieć mamie o owsikach: https://nasto.pl/jak-powiedziec-mamie-o-owsikach

Przyczyny owsicy

Owsica potocznie nazywana jest chorobą brudnych rąk. Powstaje na skutek złych warunków sanitarno-higienicznych lub występowania owsików u kogoś z najbliższego otoczenia. Zarazić można się jedynie od ludzi. U małych dzieci łatwo jest o zarażanie, bo często nie przestrzegają zasad higieny, a poza tym wkładają do ust różne przedmioty, takie jak zabawki czy długopisy.

Domowe sposoby na owsiki u dzieci, przypadłość wieku przedszkolnego – rumianek

Na szczęście istnieją domowe skuteczne sposoby, które zwalczają owsiki. Leczenie owsików u dzieci wygląda podobnie, jak u dorosłych. Na przykład rośliną, która była stosowana w medycynie już od wieków, jest rumianek. Można go pić jako herbatę lub użyć go do robienia nasiadówek, które łagodzą swędzenie.

Zobacz też:
Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Poznaj skuteczne metody walki z katarem i grypą!

Sok z kiszonych ogórków – sprawdzony sposób leczenia owsików ludzkich

Picie soku z kiszonych ogórków pomaga usunąć z jelit nicienie. Poza tym posiada on wiele prozdrowotnych właściwości. Podczas procesu fermentacji powstają wartościowe substancje, które pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Są to między innymi: kwas mlekowy, bakterie probiotyczne, sód, potas, cynk, magnez, fosfor i witaminy. Pasożyty dobrze się czują w kwaśnym środowisku, natomiast sok z ogórków kiszonych wpływa na równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Do przygotowania soku potrzebny jest również czosnek. Kilka główek czosnku wrzucamy do słoika i zalewamy wodą po ogórkach. Słoik odstawiamy w zaciemnione miejsce na 10 dni. Po upływie tego czasu mikstura jest gotowa do spożycia.

Jak pozbyć się owsików domowymi sposobami? Pestki z dyni

W pestkach dyni znajduje się kukurbitacyna, która uszkadza układ nerwowy owsików. Przyśpiesza też proces usuwania z organizmu pasożytów i toksycznych substancji. Dorośli mogą przyjmować na czczo dwie łyżki rozdrobnionych pestek z dyni. Aby wywołać efekt przeczyszczający i wydalić pasożyty, można sięgnąć po olej rycynowy. W przypadku dzieci około 20 g pestek miksujemy i mieszamy z mlekiem lub miodem. Podajemy również na czczo. Po 3 godzinach od spożycia posiłku przez dziecko podajemy łyżeczkę oleju rycynowego lub oliwy z oliwek, aby pasożyty zostały wydalone.

Sok z kiszonej kapusty pomaga pozbyć się pasożytów

Sok z kiszonej kapusty pomaga usunąć owsiki. Dzięki temu, że pobudza układ trawienny, pasożyty zostają szybciej usunięte z organizmu. Najlepiej przyrządzić go samemu w domu lub kupić sok z kapusty ukiszonej w sposób naturalny. Taki sok obfituje w składniki odżywcze. Wykazuje działanie przeciwzapalne i wzmacnia odporność.

Zobacz też:
Zapalenie pęcherza — jak zapobiegać i leczyć?

Co skutecznie niszczy jaja owsików? Naturalne sposoby

Czosnek od dawna był wykorzystywany na różnego rodzaju problemy ze zdrowiem. Jest znany ze swoich właściwości bakteriobójczych. Ponadto czosnek usuwa owsiki z jelit i niszczy ich jaja. Wystarczy dodać zgnieciony ząbek czosnku do jedzenia.

Dieta

Dieta w przypadku owsicy powinna być oparta o produkty bogate w błonnik i białko. Nie może w niej zabraknąć warzyw, owoców, kaszy i pieczywa pełnoziarnistego. Poza tym wskazane jest również, aby była bogata w kiszonki, kwaśne mleko i jogurty naturalne. Zawierają one bakterie kwasu mlekowego, które ułatwiają wypróżnianie, a więc oczyszczanie jelit z owsików. Natomiast powinno się ograniczyć węglowodany i cukier.

Odpowiednia higiena zapobiega przenoszeniu się owsików

Przed chorobami pasożytniczymi chroni przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny osobistej, w tym dokładne mycie rąk. Trzeba pamiętać, że owsica bardzo łatwo się przenosi, dlatego leczeniem powinni być objęci wszyscy domownicy. Mieszkanie musi być dokładnie sprzątane, bo jaja owsików mogą unosić się wraz z kurzem.

Leczenie owsicy. Leki na owsiki, które można stosować u dzieci

Gdy domowe metody leczenia owsicy zawodzą, można rozpocząć leczenie farmakologiczne. Preparaty na owsiki są dostępne w formie syropu lub tabletek. W aptekach jest dostępny lek na pasożyty, który poraża układ nerwowy pasożytów.

Nieleczona owsica może prowadzić nawet do anemii, zapalenia wyrostka robaczkowego i jamy otrzewnej. Z tego powodu należy działać natychmiastowo. Na początek warto wypróbować domowe sposoby na owsiki.

Zobacz też:
Stłuszczenie wątroby – czy ta choroba dotyka tylko osób nadużywających alkoholu?

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły