I chociaż wciąż nie brakuje osób, u których królują garnki „do wszystkiego” (które można wykorzystywać do przygotowywania zdecydowanie największej ilości potraw), to jednak coraz częściej w polskich kuchniach pojawiają się garnki do zadań specjalnych. W tym przypadku nie są one uniwersalne, a każdy z nich wykorzystuje się do przyrządzenia innej potrawy. Oczywiście nie ma potrzeby posiadania ich wszystkich, ale na niektóre na pewno warto zwrócić uwagę.

Garnki klasyczne

Podstawowy zestaw garnków powinien zawierać najbardziej klasyczne i uniwersalne naczynia, w których można ugotować niemal wszystko – od zup i dań jednogarnkowych, poprzez ziemniaki i jajka, aż po bardziej skomplikowane potrawy. Takie naczynia są obowiązkowym wyposażeniem każdej kuchni, bo bez nich trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek gotowanie. Występują one w różnych rozmiarach – tak aby można je było dopasować pod konkretną potrawę. Pewną odmianą tych najbardziej klasycznych garnków jest rondel (mniejszy, posiadający jedną dłuższą rączkę) i brytfanka (która charakteryzuje się owalnym kształtem i tym, że oprócz gotowania można w niej także zapiekać). Zestaw tych trzech naczyń to absolutna podstawa.

Garnek do gotowania na parze

Nowoczesne urządzenia kuchenne to nie tylko klasyczne garnki, ale też takie, które są przeznaczone do zadań specjalnych. Jednym z nich jest garnek do gotowania na parze, który składa się z trzech części: tradycyjnego garnka, sitka (na którym układa się gotowane składniki) oraz pokrywki. Te bardziej nowoczesne mają budowę piętrową, co umożliwia gotowanie kilku potraw jednocześnie. A sam garnek do gotowania na parze ma wiele zalet – nie tylko umożliwia szybsze gotowanie (bo para ma wyższą temperaturę niż wrząca woda), ale też przygotowywane w ten sposób potrawy są dużo zdrowsze niż te tradycyjne (bo nie tracą składników odżywczych). 

Zobacz też:
Czy maltitol jest bezpieczny dla zdrowia? E965 – lepszy zamienniku cukru?

Szybkowar

Kolejnym garnkiem do zadań specjalnych jest szybkowar, który inaczej nazywany jest garnkiem ciśnieniowych. I na tym właśnie polega istota takiego garnka – jego podstawą jest szczelna pokrywka, pod którą wzrasta ciśnienie. W konsekwencji znacznie skraca się czas przyrządzania takiego dania. Dlatego też jest to doskonała opcja dla zapracowanych.

Wolnowar

Przeciwieństwem szybkowaru jest wolnowar, który – jak sama nazwa wskazuje – gotuje wolniej. Główną zaletą tego urządzenia jest to, iż można w nim utrzymywać stałą temperaturę około 80 stopni Celsjusza nawet przez dziesięć godzin. Dzięki temu potrawy nie są gotowane, a podgrzewane, a w konsekwencji nie wykipią i się nie przypalą (nawet bez mieszania). Dodatkowo tak przyrządzane dania są znacznie zdrowsze, gdyż gotowanie w niskich temperaturach nie pozbawia ich wartościowych składników odżywczych. 

Garnek do gotowania szparagów

Miłośników francuskiej kuchni na pewno ucieszy kuchenny gadżet w postaci garnka do szparagów. Taki typ naczynia jest wysoki i charakteryzuje się dość małą średnicą. Dodatkowo posiada w środku specjalne sitko, które ułatwia wyjęcie i odsączenie szparagów. 

Garnek do makaronów

Ciekawym i znacznie ułatwiającym przyrządzanie włoskich dań jest specjalny garnek do makaronów, który – podobnie jak ten do gotowania szparagów – posiada w środku sitko. Jedyna różnica jest taka, iż owo sitko musi być na tyle drobne, aby nitki makaronu nie mogły się przez nie przedostać. 

Wśród innych specjalistycznych garnków można wymienić szybkowary (garnki do parzenia szynki), powidlaki (idealne do smażenia konfitur), sokowniki (przydatne do przyrządzania domowych soków) czy specjalne garnki do słoików. Czy wszystkie są niezbędne w kuchni? Na pewno nie, ale warto wiedzieć, iż na rynku są dostępne takie wyspecjalizowane naczynia, w które – w razie potrzeby – można się zaopatrzyć.

Zobacz też:
Kuchnia fusion, czyli kulinarne wariacje na talerzu!

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles