Dramatyczne informacje docierają do nas ze stanu Oregon w USA. Skrajnie wysokie temperatury doprowadziły tam do śmierci aż 95 osób.

Fala upałów w Stanach i Kanadzie. 47 stopni Celsjusza w Portland

Fala upałów na zachodzie Stanów Zjednoczonych i Kanady pojawiła się 26 czerwca. Najwyższa temperatura w stanie Oregon została odnotowana w Portland. Słupki rtęci pokazały tam aż 47 stopni Celsjusza.

Jeszcze gorzej wyglądała sytuacja w Kanadzie. W Lytton w Kolumbii Brytyjskiej temperatura wyniosła niemal 50 stopni Celsjusza (dokładnie 49,6).

Gubernator zapowiada działaniach ws. upałów

Głos w sprawie tragicznych informacji docierających do nas z Oregnu zabrała gubernator Kate Brown. Podkreśliła, że śmierć niemal stu osób z powodu upałów jest nieakceptowalna. Zapowiedziała, że muszą zostać wyciągnięte wnioski, aby podobne sytuacje nie miały miejsca w przyszłości.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, powodem niezwykle wysokich temperatur była unosząca się nad regionem „gorąca kopuła”. To bardzo rzadkie zjawisko, które według naukowców związane jest ze zmianami klimatu, za które odpowiedzialny jest człowiek.

Według prof. Kristie Ebi z Uniwersytetu Stanu Waszyngton, z podobnymi sytuacjami będziemy mieć do czynienia w przyszłości. Wskazała na liczne zmiany klimatyczne, które zauważane są na całym świecie. Zdaniem ekspert, czas przyzwyczaić się do ekstremalnych upałów, które mogą występować częściej i być coraz silniejsze.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Kraków: W szpitalu św. Ludwika po stu latach wróciła chirurgia dziecięca

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły