Orzechy dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 czy omega-6 powinny są niezwykle cennym składnikiem zbilansowanej diety. Naukowcom udało się też potwierdzić, że ich spożywanie przez kobiety w ciąży ma wpływ na rozwój mózgu dziecka.

Orzechy w ciąży a neurorozwój dzieci

Badanie na temat wpływu orzechów na dziecko w stanie prenatalnym przeprowadzili hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu Pompeu Fabra. Sprawdzili, jaki związek spożywanie orzechów ma na neurorozwój dzieci. Wcześniej badania dowiodły, że orzechy są niezwykle istotne dla funkcjonowania mózgu osób starszych.

Badacze pytali mamy o ich nawyki żywieniowe, a także poddawali testom oceniającym funkcje poznawcze ich dzieci w wieku 1,5, 5 oraz 8 lat. Okazuje się, że orzechy mają niezwykle pozytywny wpływ na najmłodszych.

Jakie orzechy brano pod uwagę?

U dzieci, których mamy w ciąży jadły więcej orzechów, lepiej funkcjonowały zdolności poznawcze takie jak pamięć czy uwaga. Wystarczyło spożywanie trzech porcji tygodniowo po 30 gramów, aby wpływ orzechów na dzieci był widoczny. Brano pod uwagę zarówno orzechy włoskie, jak i ziemne, piniowe, laskowe czy migdały.

Istotny był jednak okres, kiedy mamy spożywały orzechy. Jeśli miało to miejsce w późniejszym okresie ciąży, naukowcy nie potrafili potwierdzić pozytywnego wpływu orzechów. Te działały na rozwój zdolności poznawczych u dzieci szczególnie, gdy kobiety jadły je w trakcie pierwszych 12 tygodni ciąży.

Badacze wskazują, że poza wspomnianymi kwasami tłuszczowymi, orzechy zawierają kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym płodu.

Zobacz też:
Zakażenie wariantem Delta daje nieco inne objawy

Za: PAP

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles