Narzekanie na upały towarzyszy czasami większości z nas. Okazuje się, że także badania potwierdzają, że stajemy się wówczas bardziej agresywni. Bardzo wysokie temperatury stanowią też dla nas poważne zagrożenie.

Upały nie wpływają na nas dobrze

Według badania, które zostało opublikowane na łamach „Lancet Planetary Health” aż pół miliona osób umiera każdego roku z powodu upałów. 180 tys. przypadków dotyczy tylko samej Europy.

Teraz na stronie „BJPsych Open” opublikowano wyniki kolejnych badań, które potwierdzają że wysoka temperatura w znacznym stopniu wpływa również na nasze zdrowie psychiczne.

Naukowcy przeanalizowani dane dotyczące pacjentów szpitali psychiatrycznych. Jak informuje serwis zdrowie.radiozet.pl, informacje te dotyczyły aż 160 tysięcy pacjentów i zbierano j przez 13 lat. Badanie dotyczyło pacjentów z 6 szpitali, gdzie pomieszczenia nie były klimatyzowane.

Dowiodły one, że zmiany klimatyczne i upały znacząco wpływają na ludzkie zachowania. W dniach, kiedy temperatura powietrza przekraczała 30 stopni Celsjusza, pacjenci byli zdecydowanie bardziej pobudzeni. Przejawiali też więcej zachowań agresywnych, włącznie z atakami fizycznymi. Incydentów tego rodzaju było w tych dniach zdecydowanie więcej.

Upały a przestępstwa

Jak przypomina wspomniany serwis, inne badania udowadniały już że w trakcie upalnych dni rośnie liczba przestępstw związanych z agresją. Bardziej agresywnie zachowują się nawet sportowcy na boisku.

Meteorolodzy dowodzą z kolei, że każdego roku mamy do czynienia z coraz większą liczbą upalnych dni w związku ze zmianami klimatycznymi.

Za: zdrowie.radiozet.pl

Zobacz także:

Zobacz też:
Odporność populacyjna coraz bliżej

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły