Google Doodle to tymczasowa zmiana loga najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie. Grafika odnosi się czasem do wydarzeń sportowych, innym razem do ważnych rocznic. Dziś znalazł się na niej słynny naukowiec, który urodził się właśnie w Polsce.

Google Doodle i geniusz z Polski

Dokładnie dziś, 2 września przypada 138. rocznica urodzin Rudolfa Weigla. Polak był pierwszym naukowcem, któremu udało się opracować szczepionkę przeciw tyfusowi. W tym celu zmuszony był pracować z wszami. To właśnie te insekty najczęściej przenosiły na ludzi bakterie wywołujące tyfus (inaczej dur plamisty).

Google pamiętało o rocznicy urodzin wybitnego naukowca, który przyczynił się do wyeliminowania tej choroby. Wspomniana grafika Google Doodle prezentuje nie tylko naukowca, ale i wszy, z którymi musiał pracować badacz.

Google Doodle uhonorowało Polaka. Nobla zdobyć nie zdołał

Niestety, mimo ogromnego osiągnięcia jakim było opracowanie szczepionki przeciwko tyfusowi, Weigl nie został uhonorowany Nagrodą Nobla, do której został zgłoszony. O odkryciu Polaka pisał chociażby dziennik „ABC”, podkreślając że to „wielki tryumf nauki polskiej”.

Nagrodę zdobył Karl Landsteiner z Austrii. W przypadku Polaka, zdobycie jej nie było też możliwe po II wojnie światowej, w roku 1948. Jak jednak przypomina serwis Interia.pl, bardzo mocno przyczyniły się do tego komunistyczne władze.

Rudolf Weigl zmarł 11 sierpnia 1957 roku. Wcześniej zrezygnował z pracy i przeszedł na emeryturę wskutek pomówień innych badaczy.

Za: Interia.pl

Źródło zdjęcia: Wikipedia (domena publiczna): https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Rudolf_Weigl#/media/File:Rudolf_Weigl_2.jpg [dostęp 2 września 2021 r.]

Zobacz także:

Zobacz też:
Kiszoną kapustą w koronawirusa?

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły