Zaskakujące wyniki badań nad osobami, które cierpią na różnego rodzaju alergie. Okazuje się, że niektóre z takich osób mogą wykazywać większą odporność na zakażenie koronawirusem.

Lek, który może wpłynąć na zakażenie koronawirusem

O wynikach badań mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Dr Piotr Dąbrowiecki poinformował, że według badań osoby z uczuleniami, które przyjmują lekarstwa, rzadziej też zakażają się koronawirusem.

Dalej uściślił z kolei:

Ostatnie badania dowodzą, że alergicy przyjmujący leki – sterydy wziewne czy sterydy działające miejscowo, w obrębie nosa – rzadziej zakażają się koronawirusem, a nawet jeśli, to choroba ma lżejszy przebieg.

Ekspert dodał, że statystyki dowodzą mniejszego udziału alergików z nieżytem nosa lub astmą alergiczną wśród zakażonych w porównaniu do całej populacji.

Alergolog wskazał też, że pacjenci zauważyli dużą redukcję symptomów alergii. Stwierdził

Takie zabezpieczenie w postaci maseczki jest pożądane i pożyteczne, gdyż zdecydowanie zmniejsza ilość alergenów, które wnikają do nosa i płuc.

Trudny okres dla alergików

Dalej zwrócił uwagę, że choć w czasie nasilenia objawów osoby z alergią mogą odczuwać dyskomfort związany z noszeniem maseczki, jest to tylko subiektywne odczucie. Tego, że nie dochodzi do zaburzenia wentylacji można dowieść dzięki zwykłemu pulsoksymetrowi – dodał ekspert.

Mówiąc z kolei o wiośnie jako okresie wyjątkowo trudnym dla alergików uczulonych na pyłki, zwrócił uwagę że już w lutym pyliła leszczyna, w marcu z kolei olcha oraz topola. W kwietniu najgorzej mogą się czuć osoby uczulone na pyłki brzozy.

Zobacz też:
Koronawirus raport Polska: środa, 15 września 2021

Ekspert wskazał również, że jest to najsilniejszy alergen o tej porze roku i silne objawy mogą się pojawić po zaledwie kilku ciepłych dniach oraz nocach.

za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły