Tworzący się w miastach smog bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Najnowsze badania dowiodły jednak, że tworzące go cząsteczki stanowią też poważne zagrożenie dla płodu.

Smog a tarczyca

W ostatnich latach udało się potwierdzić, że zanieczyszczenia obecne w powietrzu mają wpływ na produkcję hormonów przez naszą tarczycę. Teraz badacze z Uniwersytetu Kraju Basków sprawdzili, jak ekspozycja na zanieczyszczenia ma wpływ na noworodki

Wśród obecnych w powietrzu zanieczyszczeń największy udział mają tlenek azotu i cząstki stałe o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra. Okazuje się, że mogą one szkodzić tarczycy noworodków.

Autorka badania opublikowanego na łamach „Enviromental Research” podkreśliła, że skupiono się przede wszystkim na tym, jaki wpływ na noworodki ma ekspozycja kobiet w ciąży na wspomniane mikrocząsteczki oraz tlenek azotu. Amaia Irizar-Lobide dodała, że szukano powiązania ze stężeniem hormonu wytwarzanego przez tarczycę nowonarodzonych dzieci (tyroksynę).

Okazuje się, że istnieje bezpośredni związek między ekspozycją matki na wspomniane cząsteczki w trakcie ciąży oraz stężeniem tyroksyny u noworodków. Największy wpływ był widoczny w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Takie dzieci mają zwykle niższy poziom tyroksyny. Wraz z rozwojem ciąży narażenie matki na zanieczyszczenia stopniowo ma coraz mniejsze znaczenie

– poinformowała ekspert.

Potrzebne są dalsze badania

Dodała, że w późniejszym okresie ciąży związek znów jest widoczny, choć zależność odwrotna. Przy wyższym stężeniu cząstek wyższy jest poziom tyroksyny.

Badacze nie wiedzą, jaki mechanizm za tym stoi. Podkreślają, że potrzeba dalszych badań nad mechanizmem działania cząsteczek na hormony tarczycy. Naukowcy ostrzegają jednak, że nieprawidłowości dotyczące hormonów tarczycy mogą doprowadzić do zaburzeń wzrostu czy różnych chorób.

Zobacz też:
Trzecia dawka. WHO twierdzi, że nie jest konieczna, ale Izrael i USA będą ją podawać

Za: Naukawpolsce.pap.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły