Publikacja wyników badań dla wielu jest z pewnością sporym zaskoczeniem. Właścicielem serwisu, w którym publikujemy głównie zdjęcia, jest właśnie Facebook. Instagram tymczasem ma według badania działać negatywnie na nastolatków, a w szczególności na dziewczęta.

Facebook: Instagram szkodzi młodym

Badania zostały przeprowadzone ponad rok temu. W marcu 2020 roku w wewnętrznej komunikacji Facebooka przyznano, że aż 32 proc. nastolatek twierdzi, że Instagram pogarsza ich samopoczucie, gdy czują się źle ze swoim ciałem.

Do wyników tego badania udało się dotrzeć dziennikarzom „Wall Street Journal” i podzielili się nimi ze swoimi czytelnikami. Jak informuje dziennik, Facebook podobne badania prowadzi od trzech lat. Chodzi o sprawdzenie, w jaki sposób aplikacja działa na młodych użytkowników.

Badacze w raporcie podkreślają, że Instagram potrafi pogarszać zaburzenia wizerunku własnego ciała u aż co trzeciej nastolatki. One same winią aplikację między innymi za wzrost przypadków depresji.

Facebook: Instagram i jego zły wpływ na nastolatki

Szczególnie szokujące są dane zawarte w jednej z prezentacji. Okazuje się, że w przypadku 13 proc. brytyjskich użytkowników Instagrama, którzy targnęli się na swoje życie, wsystko zaczęło się właśnie w tym miejscu.

„Forbes” ocenił z kolei, że firma zupełnie zbagatelizowała sygnały płynące z badań dotyczące wpływu aplikacji na młode osoby. Instagram na swoim blogu broni się twierdząc, że żadne media społecznościowe nie są dobre lub złe ze swojej natury. Chodzi – twierdzi Instagram – o to, w jaki sposób są wykorzystywane i jaki jest stan umysłu odbiorców.

Zobacz też:
Jest decyzja rządu: Od poniedziałku otwarte przedszkola i żłobki, ale większość obostrzeń zostaje

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły