Nawet najbardziej podstawowe badania krwi pozwalają w dokładny sposób ocenić stan zdrowia pacjenta oraz wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Dzięki temu lekarz może postawić prawidłową diagnozę, co znacznie zwiększa szanse na wyleczenie schorzenia. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się, ile czeka się na wyniki krwi po jej wysłaniu do laboratorium.

Wyniki badania na grupę krwi

Jeśli nie znasz swojej grupy krwi warto, byś wykonał to badanie. Czas oczekiwania na wynik wynosi od 1 do maksymalnie 5 dni, jednak najczęściej mieści się on w przedziale od 24 godzin do 3 dni. Większość laboratoriów oferuje możliwość wykonania badania tego samego dnia za dodatkową opłatą. Przeczytaj poradnik o zdrowym odżywianiu – grupa krwi a dieta.

Morfologia krwi i podstawowe badania

Już wiesz, ile czeka się na wyniki krwi pobranej do oznaczenia jej grupy. Jednak do najczęściej wykonywanych badań należy oczywiście morfologia krwi z rozmazem (m.in. stężenie hemoglobiny, liczba leukocytów (białych krwinek) z wyszczególnieniem limfocytów, monocytów, neutrofili oraz bazofili, a także liczba czerwonych krwinek i płytek krwi). Większość pacjentów ma możliwość zweryfikowania wyników online, co pozwala skrócić czas oczekiwania nawet do 3 godzin. W przypadku, gdy chcesz odebrać je w formie papierowej, możesz otrzymać je dopiero następnego dnia w placówce.

Zobacz też:
Test PAPP-A – ile się czeka na wynik tego badania?

Podobny czas oczekiwania przyjmuje się także w przypadku wykonywania testów obciążenia glukozą, a także oznaczania stężenia następujących parametrów krwi:

 • bilirubina całkowita;
 • TSH;
 • cholesterol;
 • elektrolity;
 • kreatynina;
 • kwas moczowy;
 • fibrynogen;
 • prolaktyna.

Ile czeka się na wyniki krwi? Pozostałe badania krwi

Ile czeka się na wyniki krwi pobranej do rozszerzonych badań laboratoryjnych? W przypadku elektroforezy białek, diagnostyki gammapatii czy detekcji prążków oligoklonalnych czas oczekiwania na wynik może wydłużyć się nawet do 2 tygodni.

Wyniki niektórych badań są dostępne dopiero po 3 tygodniach. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku następujących testów:

 • borelioza IgG oraz IgM;
 • przeciwciała anty P-ANCA oraz C-ANCA;
 • przeciwciała antycytrulinowe CCP;
 • przeciwciała antykardiolipinowe IgG i IgM.

Wynika badania pozwalającego diagnozować wirusowe zapalenie wątroby, mogą mieć znacznie dłuższy czas oczekiwania.

Jeżeli od twoich ostatnich badań profilaktycznych minęło dłużej niż rok lub odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości, udaj się na wizytę medyczną. Na dzień przed badaniem należy powstrzymać się do spożywania alkoholu, a w momencie pobrania krwi być na czczo (bez spożycia śniadania, można pić wodę), chyba że lekarz zaleca inaczej. Nie interpretuj wyników morfologii samodzielnie, ponieważ wpływa na nie wiele czynników, m.in. płeć, stres czy przebyte krwotoki.

Zobacz także:

Zobacz też:
Podwyższony cholesterol – objawy i przyczyny. Jak walczyć ze zbyt wysokim cholesterolem?

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły