Czym jest cholesterol?
Aby móc odpowiedzieć na pytanie postawione w temacie artykułu, należy najpierw wyjaśnić, czym jest cholesterol. Jest to sterol, pochodzenia zwierzęcego, który występuje we wszystkich komórkach organizmu. Jako ludzie dostarczamy go sobie z jedzeniem, ale także syntezujemy go w jelicie i wątrobie. Cholesterol występuje nawet pod skórą, tam, pod wpływem promieni słonecznych, przekształca się w witaminę D3.
Jaką rolę w organizmie pełni cholesterol?
Wyróżnia się dwa rodzaje cholesterolu: LDL i HDL. LDL stanowi zazwyczaj 80% cholesterolu we krwi. To ten „zły” cholesterol – odkłada się on w tętnicach w postaci blaszek miażdżycowych. HDL to ten „dobry” cholesterol, on zawiera w sobie składnik, który działa rozpuszczająco na LDL w ścianach tętnic i przenosi go do wątroby. Wątroba zajmuje się syntetyzowaniem kwasów żółciowych z cholesterolu. Ponadto, cholesterol pełni ważną rolę w produkcji steroidowych hormonów.
Co łączy wątrobę i cholesterol?
Jak już wspominaliśmy, wątroba zajmuje się głównie produkowaniem i rozkładaniem cholesterolu. Co, jeśli wątroba nie działa prawidłowo? Przewlekłe zaburzenia wątroby zazwyczaj skutkują podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Inna jest sytuacja, gdy wątroba jest marska – wtedy poziom cholesterolu jest obniżony, odzwierciedla zaburzenia produkcji cholesterolu.
Co ciekawe, osoby ze stłuszczoną wątrobą, zazwyczaj mają prawidłowy poziom cholesterolu. Nieprawidłowe natomiast są jego proporcje – występuje za mało „dobrego” cholesterolu HDL. Stężenie triglicerydów jest większe u chorych z chorobą wątroby na tle alkoholowym. Zaprzestanie spożycia alkoholu zazwyczaj szybko pomaga w przywróceniu ich poziomu do normy.
Czy zmniejszenie poziomu cholesterolu poprawi pracę wątroby?
Tak! Choć wątroba regeneruje się, im więcej cholesterolu musi przetworzyć, tym trudniej jej się zregenerować. Trudniej jej także utrzymać wtedy prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Ważne jest, by odpowiednio dbać o wątrobę. Prawidłowy cholesterol zmniejsza ryzyko chorób układu krwionośnego.
Jak poprawić poziomy cholesterolu i zadbać o wątrobę?
Istnieje kilka dróg do sukcesu. Pierwsza z nich to: dieta i aktywność fizyczna, kolejne to zioła, eliminacja używek i farmakoterapia. O ile leczenie farmakologiczne stosowane jest tylko w uzasadnionych przypadkach, nad eliminacją używek, zmianą diety i sposobu życia warto się zastanowić, nawet jeśli wyniki cholesterolu wcale nie są złe.
Obciążająco na wątrobę działają alkohol i kofeina, mała ilość aktywności fizycznej i nieprawidłowa dieta. Należy zredukować ilość spożywanych dziennie tłuszczów do 30% dziennie spożywanych kalorii jako główne źródło tłuszczu obrać tłuste ryby i roślinne oleje, a nie mięso.
Podsumowując, wątrobę i cholesterol łączy bardzo dużo. Jedno nie może istnieć bez drugiego, a i jedno, i drugie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dbając o wątrobę, dbamy o prawidłowy poziom cholesterolu, a dbając o prawidłowe poziomy cholesterolu, dbamy też o wątrobę.
W artykule https://gemini.pl/poradnik/artykul/watroba-a-cholesterol-jaki-ma-wplyw-na-jej-zdrowie/ znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Zobacz także:
- Cholesterol nie-HDL – dobry czy zły? Jakie są jego normy?
- Czy zioła mogą wspierać pracę wątroby?
- Kto i jak często powinien badać wątrobę?
- Podwyższony cholesterol – objawy i przyczyny. Jak walczyć ze zbyt wysokim cholesterolem?
- Zioła na cholesterol – czy istnieją leki ziołowe obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów?