Alergia – co to w ogóle jest?

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na otaczające ludzi substancje. Może dotyczyć niemal wszystkiego: żywności, zwierząt, pyłków bądź kurzu, a także konkretnych materiałów. Może pojawić się zawsze, dlatego jeśli używasz po raz pierwszy jakiegoś kosmetyku bądź wracasz do niego po latach, najpierw powinieneś zrobić testy na to, czy nie jest on alergenem. To da się zrobić na przykład przez nałożenie niewielkiej ilości produktu za ucho. Alergia może powodować wiele objawów, w tym kaszel, cieknący katar czy łzawiące oczu. W niektórych przypadkach występuje również opuchlizna, czy nieprzyjemna, swędząca wysypka.

Zaczyna się od samodzielnego rozpoznania

Jeśli pacjent nie przechodzi wstrząsu anafilaktycznego, który jest objawem bardzo mocnej alergii, to zwykle alergię rozpoznaje sam. Jej objawy są bardzo charakterystyczne i po prostu trudno ich nie zauważyć. Dlatego jeśli na przykład po wyjściu z domu zaczynasz mieć katar i czujesz świąd w nosie, to możesz domniemać, że jesteś alergikiem. Wtedy warto sprawdzić, jakie rośliny w tym momencie pylą, dzięki czemu będziesz w stanie np. w tym czasie mniej wychodzić z domu bądź zakładać maseczkę. Ponadto to ułatwi pracę Twojemu lekarzowi, do którego powinieneś się jak najszybciej wybrać.

Zobacz też:
Jak wykonać badanie na ojcostwo?

Gdy już odwiedzisz swojego lekarza

W trakcie wizyty u lekarza koniecznie powiedz mu o swoich dolegliwościach. Powinien on przeprowadzić wywiad na temat Twoich problemów. Będzie pytał kiedy zaczęły się problemy, jakie jest ich nasilenie oraz jakie potencjalne alergeny dostrzegasz. To bardzo ważny element diagnostyki. W jego trakcie lekarz zadecyduje, czy powinieneś już zacząć brać leki, czy lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie specjalistycznych testów. W takcie tej rozmowy bądź szczery i staraj się o niczym nie zapomnieć. Masz do tego tendencje? Możesz wcześniej zapisać sobie wszystkie niepokojące Cię objawy i pytania. Warto zawsze być przygotowanym!

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/alergia-jak-ja-leczyc/

Testy alergiczne – kolejny krok w diagnostyce

Następnie lekarz może skierować pacjenta na jeden bądź kilka testów. Istnieją trzy podstawowe rodzaje, jeśli chodzi o badanie alergii:

  • testy skórne, w których trakcie doprowadza się do kontaktu potencjalnego alergenu ze skórą;
  • testy alergiczne krwi, polegające na pobraniu tego płynu, a następnie sprawdzeniu, czy znajdują się w nim przeciwciała;
  • testy prowokacyjne, polegające na ekspozycji osoby potencjalnie chorej na alergen.

Taka diagnostyka pozwala na precyzyjne określenie tego, co dokładnie uczula pacjenta. To w znacznym stopniu ułatwia leczenie i pomaga chorej osobie w unikaniu alergenów. Jak jednak widać, odkrycie ich może składać się z wielu etapów, które mogą być czasochłonne. Dlatego też, jeśli chcesz zbadać swoją alergię, musisz koniecznie uzbroić się w cierpliwość.

Zobacz też:
Wynik rezonansu – ile się czeka na ich otrzymanie?

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły