Jak rozpoczęła się pandemia koronawirusa? Na to pytanie nie udało się do dziś udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Naukowcy na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „Science” nawołują do zbadania tej kwestii.

Międzynarodowa grupa naukowców domaga się śledztwa

Apel podpisała międzynarodowa grupa specjalistów. Badacze pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Ich zdaniem możliwe jest zarówno przypadkowe uwolnienie SARS-CoV-2 z chińskiego laboratorium, jak i przeskok patogenu ze zwierząt na ludzi.

Naukowcy wskazują, że zbadanie tej kwestii jest niezwykle istotne. Dzięki temu będzie możliwe opracowanie globalnych strategii zmniejszania ryzyka w przyszłości.

W opracowanym na przełomie stycznia i lutego wspólnym raporcie Chin i WHO podkreślono, że badania nad genezą pandemii należy kontynuować. Oceniono wówczas, że najbardziej prawdopodobną hipotezą wydaje się ta o przejściu wirusa z rezerwuaru naturalnego, przez zwierzęcego nosiciela, na ludzi. Możliwe jest też zakażenie poprzez spożycie mrożonego mięsa.

Konieczne jest nowe dochodzenie

Pod koniec marca szef WHO podkreślił, że konieczne jest nowe dochodzenie dotyczące możliwości ucieczki koronawirusa z laboratorium. Tedros Adhanom Ghebreyesus krytykował Chiny za brak udostępnienia całkowitych danych na temat początków pandemii członkom zespołu.

Zaniepokojenie śledztwem wyrażały też Stany Zjednoczone. Teraz naukowcy na łamach „Science” podkreślają, że jest możliwe uzyskanie większej jasności na temat pochodzenia koronawirusa. Wzywają do przeprowadzenia śledztwa, które będzie przejrzyste i obiektywne.

za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Pierwsza szczepionka DNA przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 jest już gotowa

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły