Lęk przed zakażeniem koronawirusem jest w Polsce coraz mniejszy. Według najnowszego badania CBOS, infekcji nie obawia się 51 proc. Polaków.
Lęk przed zakażeniem coraz mniejszy
To pierwszy taki wynik od początku pandemii. Do tej pory nie zdarzało się, aby osób nieobawiających się infekcji było więcej niż tych, którzy zakażenia nadal się boją.
Spośród 48 proc. osób, którzy nadal czują strach przed możliwym zakażeniem, 14 proc. twierdzi że boi się bardzo, 23 proc. „trochę”.
Brak lęku deklaruje aż 51 proc. uczestników badania. 28 proc. twierdzi, że „raczej się nie boi”, 23 proc. w ogóle nie czuje strachu. 1 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Jeszcze w maju wyniki podobnej ankiety były zupełnie inne. Obawę przed zakażeniem deklarowało 55 proc. respondentów. Osób, które przekonywały że nie boją się infekcji, było 44 proc.
Zakażenie koronawirusem. Lęk rośnie wraz z wiekiem badanych
Według informacji zebranych przez CBOS, największy niepokój deklarują osoby starsze. Wśród osób w wieku od 18 do 24 lat, brak obaw zadeklarowało aż 82 proc. badanych. W grupie osób powyżej 65 roku życia lęk przed zakażeniem deklaruje już 67 proc. badanych.
Co ciekawe, duży lęk przed zakażeniem występuje w grupie osób zaszczepionych. Wśród w pełni zaszczepionych uczestników badania lęk zadeklarowało 58 proc. badanych.
CBOS przepytał też Polaków w kwestii oceny działań rządu w związku z pandemią koronawrirusa. Pozytywne oceny rządzącym wystawiło łącznie 57 proc. respondentów. Krytycznie nastawionych było 35 proc. badanych, 8 proc. nie ma zdania.
To duży wzrost w porównaniu do maja, kiedy to działania rządu dobrze oceniło tylko 43 proc. uczestników sondażu.
Za: PAP
Zobacz także:
- Koronawirus. Ponad połowa Polaków nie boi się zakażenia
- Większość Polaków nadal obawia się zakażenia koronawirusem. Coraz gorzej oceniamy też działania rządu
- Jakim preparatem chcemy się szczepić? Jednoznaczny wynik sondażu. Jest też pewna niepokojąca tendencja
- Połowa ozdrowieńców po wyjściu ze szpitala cierpi na zaburzenia poznawcze i behawioralne
- „Owoce” pandemii. Złe wieści na temat stylu życia Polaków