Powstał rządowy program dotyczący badań profilaktycznych dla osób powyżej 40. roku życia. O sprawie poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Bon zdrowotny dla osób powyżej 40. roku życia

Celem programu ma być umożliwienie szybszych oraz darmowych badań, także w przychodniach prywatnych dla osób, które mają co najmniej 40 lat. W zakres planu rządowego ma wchodzić badanie prostaty dla mężczyzn czy mammografii oraz cytologii dla kobiet.

Już w przyszłym miesiącu mamy poznać szczegóły rządowego planu. W rozmowie z „Dziennikiem” minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział:

Zainteresowany będzie musiał na Internetowym Koncie Pacjenta wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań.

Z kolei wiceminister zdrowia Waldemar Kraska znaczył, że program w czerwcu ma być już uruchomiony. W rozmowie na antenie radiowej „Jedynki” stwierdził, że celem badań jest sprawdzenie, w jakim stanie zdrowia obecnie jesteśmy. Podkreślił, że odkrycie jakiejś nieprawidłowości w badaniach oznaczać będzie konieczność ich poszerzenia oraz pogłębienia diagnostyki.

Minister Niedzielski informował, że skierowanie pojawiać się będzie w systemie. Zrealizować je będzie można w każdej placówce opieki zdrowotnej czy laboratorium. Stwierdził, że będzie to swego rodzaju bon zdrowotny.

Bez limitów do specjalistów

Ministerstwo ma też znieść limity przyjęć do specjalistów, aby ułatwić dostęp do badań. Ma to też usprawnić dalszą opiekę nad osobami, u których potwierdzone zostaną jakiekolwiek zaburzenia zdrowotne.

Czytamy też, że docelowo system ma samodzielnie zaciągać dane na temat pacjenta i proponować konkretne procedury. Mają być one zależne chociażby od stanu zdrowia czy płci oraz wieku. Pakiet podstawowy ma zawierać chociażby badanie poziomu cholesterolu, lipidogram czy pomiary ciśnienia.

Zobacz też:
Szczepienia dzieci od 5 do 11 lat: ponad milion szczepionek dla najmłodszych pacjentów

Krytycy wskazują jednak, że taki system będzie faworyzował mieszkańców dużych miast oraz osoby, które sprawniej poruszają się po internecie.

za: PAP, PR1, „Dziennik Gazeta Prawna”

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły