Eksperci ostrzegają przed wariantem Delta koronawirusa SARS-CoV-2, który w Polsce ma doprowadzić do kolejnej fali zakażeń jeszcze pod koniec wakacji. Tymczasem w naszym kraju potwierdzono już obecność wariantu Lambda.

Lambda w Polsce już od miesiąca

Okazuje się, że wariant Lambda koronawirusa wywołującego COVID-19 został potwierdzony w Polsce już 11 czerwca. Do tej pory jednak Ministerstwo Zdrowia nie potwierdzało tej informacji oficjalnie.

Portal ABC Zdrowie informuje jednak, że dane na temat pierwszego przypadku wariantu Lambda w naszym kraju trafiły do bazy danych GISAID. Pojawiają się tam informacje na temat sekwencjonowania genomu koronawirusa na całym świecie.

Jak czytamy dalej, sekwencji tej odmiany koronawirusa w Polsce dokonał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Wariant Lambda. Jak wpłynie na sytuację epidemiczną w Polsce?

Co więcej, w Polsce łącznie potwierdzono już trzy przypadki wariantu Lambda. Po raz drugi odkryto to w trakcie badania Biobanku Uniwersytetu Łódzkiego. Trzeci raz potwierdzono jego obecność w trakcie badania Pracowni Wirusów Oddechowych Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Informując o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce, dr hab. med. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu podkreślił że nie wariant Lambda nie powinien mieć tu istotnego wpływu. Dane na temat braku skuteczności szczepionek w walce z tą odmianą wirusa opierały się na chińskiej szczepionce Sinovac, która nie jest stosowana w naszym kraju. Zdaniem eksperta, również nowa odmiana nie jest w stanie zagrozić skuteczności szczepionek stosowanych w Polsce.

Zobacz też:
Lek przeciwko Covid-19 dopuszczony do użytku w USA. Kto będzie mógł skorzystać?

Za: portal.abczdrowie.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły