Choć obecnie mamy do czynienia z niską liczbą nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego trzeba przygotować się na możliwą rychłą zmianę tej sytuacji. „Musimy szykować się na trudne scenariusze” – powiedział szef polskiego rządu, odnosząc się do wariantu Delta, który dociera także do nas.

Wariant Delta uderzy także w Polskę

Polski premier zabrał głos w trakcie konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim w ramach posiedzenia sztabu na temat sytuacji epidemicznej w Polsce. Mówił między innymi o konieczności wzięcia pod uwagę faktu, że spadkowy trend z jakim mamy obecnie do czynienia, może się odwrócić. Powodem jest oczywiście wariant Delta.

Morawiecki podkreślał, że trudno wyrokować na temat przyszłości, ponieważ nikt nie jest „alfą i omegą”. Zdaniem premiera, Polacy są obecnie nieco uśpieni w związku z dobrą sytuacją epidemiczną.

Wskazał, że wcale nie jest to dobra sytuacja i konieczne jest zachowanie ogromnej czujności w tym zakresie. Podkreślał też, jak istotne są obecnie szczepienia w obliczu wariantu Delta koronawirusa SARS-CoV-2. Przytoczył tu dane dotyczące Stanów Zjednoczonych. Spośród ofiar COVID-19 aż 99,2 proc. stanowiły osoby, które nie były zaszczepione.

Premier zauważył, że w zasadzie nie ma mocniejszych danych, które wskazują jak wiele zmienia fakt przyjęcia szczepionki.

Nie tylko wariant Delta

Informując o podejmowanych działaniach w obliczu możliwego pojawienia się kolejnej fali zakażeń, premier Morawiecki zaznaczył, że rząd szykuje się na wszelki wypadek na najgorszy scenariusz. Zapewniał jednak, że w dalszym ciągu można go uniknąć przez własną przezorność.

Zobacz też:
W końcu skuteczny lek na COVID-19? Za kilka miesięcy koniec badań

Tu wskazał na szczepienia jako jedyną broń przeciwko koronawirusowi. Podkreślił, że choć obecnie najczęściej mówi się o możliwej fali wywołanej przez wariant Delta, za rogiem czai się już odmiana Lambda.

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły