Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zapowiadano, że kwarantanna będzie obowiązywać wszystkich, którzy mieli kontakt z zakażonymi wariantem Delta. Nowe informacje na ten temat przekazało RMF FM.

Kwarantanna jednak nie dla wszystkich

Rozgłośnia podkreśliła, że rząd zmienił zdanie w tej kwestii. Wcześniej na ten temat wypowiadał się rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Przekazał w rozmowie na antenie Polsat News, że obowiązkowa kwarantanna dotyczy wszystkich osób, które miały kontakt z osobą zakażoną wariantem Delta koronawirusa SARS-CoV-2. Podkreślał, że bez znaczenia jest wówczas, czy dana osoba została w pełni zaszczepiona.

Okazuje się jednak, że rząd w przypadku takich osób chce zastosować nową taktykę pozwalającą na monitorowanie źródeł zakażeń. Rządzący mieli dojść do wniosku, że wcześniej zapowiedziana taktyka zniechęci Polaków do szczepień. Skala zakażeń wśród zaszczepionych jest tymczasem niewielka.

Zamiast kwarantanny – nadzór telefoniczny

Jak informuje RMF FM, rząd planuje nadzór telefoniczny dla osób, które są w pełni zaszczepione, ale miały kontakt z osobą zakażoną odmianą Delta koronawirusa SARS-CoV-2.

Wojciech Andrusiewicz przekazał, że sanepid ma z takimi osobami utrzymywać stały kontakt. Dyspozytorzy będą sprawdzać, jak dana osoba się czuje i czy nic jej nie dolega. Zapewnił, że taki rodzaj kontroli będzie w pełni wystarczający.

Rządzący tym samym zarzucili niezwykle kontrowersyjny pomysł. Kwarantanna nie będzie obowiązywać osób, które skorzystały z możliwości zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi.

Wariant Delta w Polsce

W trakcie wczorajszej rozmowy na antenie Polsat News rzecznik ministerstwa zdrowia przekazał też najnowsze wieści na temat rozprzestrzeniania się wariantu Delta w Polsce. Wojciech Andrusiewicz poinformował, że potwierdzono już 113 przypadków tej odmiany wirusa SARS-CoV-2.

Zobacz też:
MZ skraca kwarantannę do siedmiu dni. Rozporządzenie zacznie obowiązywać od wtorku 25 stycznia

Polityk wskazał też, że głównie chodzi tu o osoby, które wracają z zagranicy lub miały kontakt z osobami z zagrożonych miejsc. Zapewnił też, że rząd panuje nad źródłami zakażeń.

Za: PAP, Polsat News, RMF FM

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły