Ból gardła spowodowany infekcją wirusową lub bakteryjną może być bardzo uciążliwy. Są jednak pewne sprawdzone sposoby na to, by pozbyć się go w krótkim czasie. Zalicza się do nich płukanie gardła wodą z solą. W jakich proporcjach sporządza się roztwór soli? Sprawdź, jak działa on na gardło.

Płukanka na gardło, czyli sprawdzony sposób na stan zapalny

Już prawdopodobnie twoja babcia znała stary, sprawdzony sposób na ból zaczerwienienie i podrażnienie gardła. Płukanie gardła solą pozwala na przyspieszenie procesu leczenia schorzeń dotyczących górnych dróg oddechowych. Ból gardła może być objawem wielu różnych chorób. Jeśli doszło do zakażenia bakteryjnego, to w takim przypadku dla uśmierzenia bólu zastosuj płukanie gardła solą. Taki zabieg jest łatwy do przeprowadzenia, a przy tym nie tylko przyniesie ci ulgę w chorobie, ale także zapobiegniesz wówczas rozwojowi infekcji.

Dlaczego płukanie gardła wodą z solą działa?

Zastanawiasz się, dlaczego płukanie gardła wodą z solą daje pożądane efekty terapeutyczne? Ponieważ sama sól wykazuje działanie antybakteryjne. Jej właściwości są znane i wykorzystywane przez ludzkość już od wieków, m.in. w zakresie konserwowania żywności. Woda z solą na gardło jest więc środkiem dezynfekującym o wielu zaletach. Jest naturalna, powszechnie dostępna, a przy tym skuteczna w działaniu.

Zobacz też:
Choroba Picka – niepokojące objawy, które mogą wskazywać na to schorzenie

Rozpuszczenie soli w wodzie powoduje, że zyskuje ona właściwości hipertoniczne, czyli zawiera większe stężenie dobroczynnych substancji niż w zwykłym otoczeniu. Roztwór powoduje ściąganie wody do siebie, czyli zachodzi zjawisko osmozy. Płukanie gardła solą działa antybakteryjnie, przeciwobrzękowo i dzięki temu szybciej pożegnasz ból.

Jak przygotować roztwór soli do płukania gardła?

Nie wystarczy, że wsypiesz do szklanki z wodą łyżkę soli, by uzyskać środek antyseptyczny do płukania gardła. Musisz zachować odpowiednie proporcje. Właściwe przygotowanie roztworu jest kluczem do tego, by przyniosło ci oczekiwane rezultaty płukanie gardła solą. 

Płukanie gardła solą – proporcje

Proporcje płukanki na gardło są następujące:

  • do 1/3 szklanki wody wsypujesz płaską łyżkę kuchenną soli NaCl. Nie ma znaczenia, czy będzie to sól jodowana, kamienna czy morska;
  • po wsypaniu soli do woli mieszasz cały roztwór do momentu, aż sól całkowicie się rozpuści.

Jak płukać gardło?

Stosuj się do kilku ważnych zasad dotyczących tego, jak płukać gardło, by ten sposób przyniósł ci wyraźną ulgę w możliwie jak najkrótszym czasie. Oto one:

  1. Przygotuj roztwór o temperaturze pokojowej.
  2. Płucz gardło solą nawet czterokrotnie w ciągu dnia.
  3. Nie trzymaj zbyt długo roztworu soli z wodą w ustach.
  4. Nie nabieraj kilkukrotnie substancji do ust.

Jak płukać gardło, żeby sobie nie zaszkodzić? 

Zalecamy ostrożność, ponieważ rzeczywiście płukanka z soli może doprowadzić do podrażnienia uszkodzonej śluzówki gardła. Poza tym mogą wystąpić i inne skutki uboczne, jak:

  • kaszel;
  • pieczenie;
  • duszności;
  • gorzki posmak w gardle.
Zobacz też:
Katar a domowe sposoby – poznaj metody!

Objawy mogą pojawić się zwłaszcza wtedy, gdy wsypiesz zbyt dużą dawkę soli do wody lub zbyt długo będziesz trzymać płukankę w ustach.Dla szybszego i skuteczniejszego leczenia infekcji przebiegających z bólem gardła wykorzystaj stary, sprawdzony, domowy sposób na podrażnienie gardła – płukanie gardła solą. Pozwala on odkazić gardło i zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Zobacz także: