W rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Afelt oceniła, że epidemia może potrwać jeszcze kolejnych 5 lat. Co więcej, jest przekonana że okres ten może być jeszcze dłuższy.

Dr Afelt: Czwarta fala zacznie rosnąć we wrześniu

W rozmowie z tygodnikiem dr Aneta Afelt została zapytana między innymi o kwestię czwartej fali zakażeń. Oceniła, że liczba infekcji będzie rosła między innymi wskutek podróży Polaków, którzy mogą go przywlec bez świadomości tego, że sami są nosicielami.

Wskazała też, że koronawirus będzie się rozprzestrzeniał przez turystów, którzy przyjeżdżają do Polski zza granicy. Kiedy w takim razie będzie miał miejsce początek czwartej fali? Dr Afelt jest zdania, że zauważalne wzrosty pojawią się jeszcze pod koniec tego miesiąca. Najpóźniej dostrzeżemy je w drugiej połowie września, kiedy mamy mieć do czynienia z gwałtownym przyrostem pozytywnych wyników testów.

Dr Afelt: Szczyt w połowie października

Szczyt czwartej fali zakażeń ma mieć miejsce w październiku. Ekspert odniosła się do dotychczasowych doświadczeń z rozwojem epidemii koronawirusa i okresem sześciu tygodni, który wystarcza aby pojawiła się galopująca liczba nowych przypadków.

A to oznacza, że szczyt będzie w połowie października lub pod koniec tego miesiąca

– wskazała dr Afelt.

Dr Afelt: Epidemia potrwa lata

Ekspert z zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN oceniła, że epidemia koronawirusa może potrwać jeszcze kolejnych 5 lat, a co najmniej 3. Co więcej, okres ten może się jeszcze wydłużyć.

Zobacz też:
Uwaga na kleszcze! Prawie 2 tys. przypadków boreliozy od początku roku. Jak się chronić?

Dr Afelt podkreśliła, że kluczowe jest powstawanie nowych wariantów patogenu. Jeśli go nie powstrzymamy, epidemia będzie trwać znacznie dłużej niż zakładaliśmy – twierdzi ekspert.

Za: PAP,”Rzeczpospolita”

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły