Rosnąca liczba zakażeń spowodowana przez wariant delta koronawirusa SARS-CoV-2 w innych krajach sprawia, że coraz częściej także w Polsce poruszany jest temat ewentualnej kolejnej fali zakażeń. Zdaniem wirusologa prof. Włodzimierza Guta nie będzie ona jednak tak duża, jak poprzednie.

Wariant delta w Polsce. Nie będzie dużej fali zakażeń?

Jeśli chodzi o wariant delta, obecnie w Polsce potwierdzonych jest nieco ponad 100 zakażeń wariantem koronawirusa, który po raz pierwszy odkryto w Indiach. Nie widać dużego wzrostu zakażeń, jednak ten jest obecny chociażby w Wielkiej Brytanii. Mimo rosnącej liczby infekcji, nie liczba zgonów znajduje się tam jednak na niższym niż do tej pory poziomie. Zdaniem ekspertów to dzięki dobremu tempu szczepień.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Włodzimierz Gut ocenił:

Nie przewiduję kolejnej dużej fali wzrostu zachorowań na COVID-19. Wzrost nastąpi, ale będzie to falka, a nie fala.

Podkreślił, że przez wysoce zakaźny wariant delta, już dziś obawiamy się kolejnego wzrostu zachorowań na jesieni. Profesor ocenił, że dzienna liczba zakażeń nie powinna dochodzić do poziomu 20 tysięcy.

Wariant delta. Najważniejsze są szczepienia

Ekspert w rozmowie z PAP zaznaczył, że moment pojawienia się kolejnego wzrostu liczby infekcji uzależniony jest przede wszystkim od tego, w jaki sposób zachowywać się będą ludzie. Zwrócił przede wszystkim uwagę na kwestię szczepień, która ma największy wpływ na to, co może nas czekać w wakacje lub na początku jesieni. Prof. Gut dodawał:

Na razie mamy uodpornioną jedną trzecią populacji, do tego dochodzą ci, którzy przechorowali, czyli mniej więcej zbliżamy się do połowy. Przy takim rozrzedzeniu fala będzie na pewno znacznie mniejsza.

Dodał, że we wrześniu przewidywane są zakażenia przede wszystkim u dzieci w związku z progiem dotyczącym wieku w przypadku szczepień przeciwko koronawirusowi.

Zobacz też:
Odporność populacyjna coraz bliżej

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły