W ostatnich dniach odnotowujemy dalsze spadki liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Przekazane w czwartek liczby były niższe od tych, jakie Ministerstwo Zdrowia przekazało w środę. Wirusolog prof. Włodzimierz Gut podkreśla jednak, że w Polsce w dalszym ciągu zbyt wysoka jest liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową ekspert podkreślił, że w naszym kraju następuje stabilizacja jeśli chodzi o liczbę nowych zachorowań. Dodał, że spadki widoczne są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Zgonów wciąż zbyt wiele

Podkreślił, że analiza najnowszych danych na temat sytuacji epidemicznej pokazuje, że mamy w Polsce spadek o ponad 40 proc. jeśli porównywać dane tydzień do tygodnia. To znacznie więcej niż na świecie, gdzie średnio notuje się spadek o 13 procent.

Profesor przypomniał, że wyjątkiem jest tutaj Belgia, gdzie nadal widać wysoki poziom zachorowań, a nawet pewien wzrost. W Wielkiej Brytanii z kolei widoczny jest niski poziom zachorowań, ale co pewien czas odnotowywane są wzrosty.

Prof. Włodzimierz Gut zwrócił też uwagę na kwestię wysokiej liczby zgonów zakażonych osób w Polsce. Dodał, że wciąż jest ich zbyt dużo, jednak i tu widać spadek „do ok. jednej trzeciej”. Powodem ma być mniejsza liczba osób, które z powodu zakażenia koronawirusem przebywają w szpitalu.

Sytuacja epidemiczna w kraju

Według doniesień Ministerstwa Zdrowia, w czwartek potwierdzonych zostało kolejnych 1230 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

Największa liczba zakażeń dotyczy województw: mazowieckiego (152), śląskiego (133), wielkopolskiego (130), łódzkiego (106) oraz lubelskiego (100).

Zobacz też:
Koronawirus. "Możemy liczyć na ok. 3 miesiące przerwy między falami"

Z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 30 osób, a w wyniku współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami zmarło 105 osób.

Za: PAP, Ministerstwo Zdrowia

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły