Rusza projekt „Test na HIV – zrób go sam”. Od dziś w Warszawie będzie można za darmo pobrać test, który można samodzielnie wykonać we własnym domu. W tym celu otwarto dwa punkty konsultacyjno-diagnostyczne.

W trakcie pandemii spadła liczba wykonywanych testów

Startująca dziś akcja towarzyszy Europejskiemu Tygodniowi Testowania. Jak podkreśla serwis „Rynek Zdrowia”, wraz z pandemią koronawirusa aż dwukrotnie w ubiegłym roku spadła liczba wykonywanych testów pod kątem zakażenia wirusem HIV. Sytuacja ta nie zmieniła się także w roku 2021. Podkreślono, że wiąże się z tym poważne ryzyko dalszego przenoszenia wirusa przez osoby, które nie zdają sobie sprawy z faktu, że same są jego nosicielami.

Każdy z darmowych zestawów będzie zawierał ulotkę, w której znajduje się dokładna instrukcja. Korzystając z kolei z podanej strony internetowej będzie można obejrzeć film instruktażowy.

Gdzie pobrać test?

Darmowe testy można pobrać w dwóch punktach znajdujących się w Warszawie. Pierwszy z nich mieści się przy ul. Nugat 3, drugi przy al. Jana Pawła II 45a.

Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, który jest koordynatorem programu Pozytywnie Otwarci powiedział:

W naszym kraju HIV bywa ciągle tematem tabu. Testy zrobiło mniej niż 10 procent dorosłych Polaków. A teraz, w czasie pandemii COVID-19, doszła jeszcze obawa przed wykonywaniem jakichkolwiek badań, które wymagają wizyty w placówce medycznej, czy PKD.

Z tego właśnie powodu uruchomiono program, który ma ułatwić wykonanie testu, za który nie trzeba zapłacić ani złotówki.

Zobacz też:
Dr Sutkowski wskazał największą bolączkę walki z epidemią w kraju

za: cowzdrowiu.pl, rynekzdrowia.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły