Badania polsko-irańskiego zespołu badaczy może stanowić przełom w walce z miażdżycą. Naukowcy są coraz bliżej opracowania leku, który ma być szczepionką przeciwdziałającą działaniu białka PCSK9.
Polska szczepionka pokona miażdżycę?
Jeśli projekt uda się ukończyć, być może już niedługo zwalczanie miażdżycy będzie możliwe właśnie dzięki polskiej szczepionce. Obecnie, jak przypomina serwis wyborcza.pl, jest to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych.
W jej przebiegu w tętnicach odkładają się złogi tłuszczu. Tez kolei blokują przepływ krwi, zwężając średnicę naczyń krwionośnych. To z kolei doprowadzać może do zawałów serca czy udarów niedokrwiennych mózgu. Czasem miażdżyca doprowadzać też może do zatorów w kończynach i w efekcie do amputacji.
Dzięki przypadkowemu odkryciu z 2003 roku już niedługo być może uda się leczyć tę chorobę znacznie wcześniej. Badanie francuskiego pacjenta pozwoliło odkryć mutację genetyczną, która blokuje białko PCSK9. Dzięki temu wiemy, że to ono jest współodpowiedzialne za wysoki poziom cholesterolu przez niszczenie receptorów LDL w komórkach wątroby – informuje wyborcza.pl.
Szczepionka niedługo będzie badana na ludziach
Prace polskich i irańskich badaczy są ukierunkowane na powstanie szczepionki, która powodowałaby powstanie przeciwciał neutralizujących wspomniane białko. Prof. Maciej Banach, który kieruje badaniami, podkreśla, że zespół jest bliski sukcesu.
Cytowany przez „Wyborczą” naukowiec przekazał:
Wykorzystujemy dobrze znaną szczepionkę na tężca, ale oszukujemy organizm, ponieważ na powierzchni toksoidu tężcowego umieszczamy tzw. N-terminalny koniec białka PCSK9.
Lek wykazał już dużą skuteczność w testach przeprowadzonych na szczurach. Wyniki badań na etapie prehuman opublikowano w czasopiśmie „Vaccines” – odpowiednia ilość przeciwciał została też wytworzona przez organizm małp. Badania na ludziach mają być teraz przeprowadzone w Polsce i rozpoczną się jeszcze w tym roku.
Za: wyborcza.pl
Zobacz także:
- WHO: Omikron ma wyższy wskaźnik reinfekcji, ale jest mniej groźny od wariantu Delta
- WHO wydała zgodę na podawanie szczepionki Covaxin – indyjskiego preparatu przeciw COVID-19
- Pierwsza szczepionka DNA przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 jest już gotowa
- Szczepionka Johnson & Johnson będzie dwudawkowa? Eksperci wydali nową rekomendację
- Szczepionka na polio skuteczna w walce z koronawirusem? Tak twierdzą rosyjscy naukowcy