Jeśli chodzi o COVID-19, istnieje siedem głównych objawów tej choroby, które powinny nas zaalarmować. Mogą one oznaczać, że rzeczywiście doszło do zakażenia koronawirusem.

COVID-19 a grypa. Jak je rozróżnić?

Na dobre już wkroczyliśmy w okres zwiększonej liczby przeziębień i zachorowań na grypę. Mamy też coraz więcej zakażeń koronawirusem. Nie dziwi zatem, że do wyszukiwarek coraz częściej wpisywana jest fraza „COVID-19 a grypa”. Jeśli poznamy siedem najważniejszych objawów zakażenia koronawirusem, będziemy mogli szybciej zareagować.

Niestety, wiele objawów jest oczywiście podobnych do grypy. Dlatego też tak łatwo o wątpliwości – COVID-19 czy grypa? Eksperci podkreślają, że ostatecznym potwierdzeniem zakażenia koronawirusem może być tylko test. Jest jednak kilka objawów, które są charakterystyczne przy COVID-19.

COVID-19 a grypa. Najważniejsze objawy

Lekarze nadal najczęściej wskazują na utratę węchu i smaku jako najbardziej symptomatyczne dla zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Niestety, wariant Delta zdecydowanie rzadziej w porównaniu do poprzednich odmian daje objawy tak charakterystyczne.

Według danych, jakie naukowcom udało się zebrać po przebadaniu miliona pacjentów, jest siedem głównych objawów, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Poza utratą smaku i węchu jest to także gorączka.

Co więcej, może się pojawić kaszel, który oceniamy jako „nowy”, jest on stały. Zakażenie kornawirusem może też wywołać bóle mięśni czy dreszcze. Spada też nasz apetyt.

To oczywiście jedynie wskazówki, które nie mogą zastąpić testu. Tylko w ten sposób możemy potwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem.

Zobacz też:
Już 6 milionów Polaków zostało w pełni zaszczepionych

Za: medonet.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły