Rozmowy miały miejsce w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. Po ich zakończeniu resort przekazał, że trwa „uszczegóławianie propozycji”. Ministerstwo poinformowało też, że trwają prace nad kwestiami związanymi z minimalnym wynagrodzeniem. Wcześniej protestujący medycy zaprezentowali swoich osiem postulatów. Z Ministerstwem Zdrowia porozumienie osiągnęli z kolei ratownicy.

Protest medyków. MZ. Porozumienia nie ma

Anna Bazydło z Porozumienia Rezydentów przekazała w trakcie konferencji prasowej w białym miasteczku, że porozumienia po raz kolejny nie udało się osiągnąć. Dodała, że wiceminister Piotr Bromber spotkanie zakończył „w sposób gwałtowny”. I pozostawiło ono bez odpowiedzi wiele kluczowych pytań.

Do przełomu wciąż jest bardzo daleko, a polski pacjent nie może czekać. Liczyliśmy, że na dzisiejszym spotkaniu będziemy mogli wreszcie rozpocząć rozmowy o realizacji naszych głównych postulatów

– mówiła dalej na konferencji Bazydło.

Wskazała tu przede wszystkim na wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Rozmowy jednak dotyczyły jej zdaniem kwestii technicznych, które nie przybliżają nikogo do osiągnięcia porozumienia.

Protest medyków. „Liczymy na konkretne propozycje”

Przedstawicielka rezydentów stwierdziła, że resort wciąż zawyża koszta realizacji postulatów medyków. Uważa, że nawet przekazane im częściowe dane dowodzą, że wyliczenia oparto na błędnych założeniach.

Liczymy, że na najbliższym spotkaniu zostaną wreszcie zaprezentowane konkretne propozycje

– dodała Bazydło.

Podkreśliła, że medycy nadal chcą negocjować w sposób, który pozwoli osiągnąć porozumienie. Dodała jednak, że obecna sytuacja dojrzała już do zaostrzenia protestu, o czym protestujący mają informować.

Zobacz też:
Koronawirus 1 grudnia 2021. Raport Polska, środa, szczegółowe dane

Już teraz jednak zapowiedziano, że białe miasteczko wraca do swojej pierwotnej formuły. Prowadzone będą prelekcje oraz wykłady, a także przeprowadzane badania laboratoryjne.

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły