Protest medyków rozpoczął się w minioną sobotę. Kolejnego dnia odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której protestujący poinformowali między innymi, że ich Białe Miasteczko odwiedziło 5 tysięcy osób. Wiele z nich chciało wyrazić poparcie dla strajkujących. Wcześniej przedstawili osiem postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Protest medyków. Protestujący czekają na przedstawicieli rządu

Białe miasteczko stało się dziś tym, czym chcieliśmy, żeby było. Stało się miejscem spotkań pacjentów i medyków, było dziś miejscem dialogu

– powiedział w trakcie wspomnianej konferencji jeden z protestujących.

Dodał jednak, że problem stanowi fakt, że w całym dialogu nadal brakuje przedstawicieli rządu. Przede wszystkim wskazał tu na premiera Mateusza Morawieckiego.

Przedstawiciel medyków podkreślił, że protestujący czekają na spotkanie z premierem.

Protest medyków. Poniedziałek dniem psychiatrii

W kolejne dni strajkujący mają zamiar rozmawiać o różnych problemach. Poniedziałek 13 września ma być poświęcony psychiatrii, także dziecięcej. Przewodniczący Porozumienia Rezydentów Wojciech Szaraniec przekazał, że rozmowy będą dotyczyły między innymi braków kadrowych w polskiej psychiatrii.

Tego dnia przeprowadzane będą też konsultacje indywidualne przez przedstawicieli Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. Medycy mają przekazywać informacje na temat dobrego odżywiania oraz tego, jak rozpoznać objawy cukrzycy u dziecka.

Protest medyków. Do kiedy potrwa?

Organizatorzy strajku wstępnie zaplanowali, że potrwa on do soboty 18 września. Domagają się oni między innymi zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia. Chcą też, aby zawodom medycznym zapewnić status funkcjonariuszy publicznych.

Zobacz też:
Koronawirus w Polsce: Minister przyznaje - powrót obostrzeń jest możliwy

Co więcej, zdaniem protestujących medyków po 15 latach pracy zawodowej powinny im przysługiwać urlopy zdrowotne.

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły