W Polsce zaczynają się upały. Szczególnie gorąco ma być w trakcie zbliżającego się weekendu. W związku z tym wielu Polaków zadawało sobie pytanie, czy ze szczepieniem nie lepiej nieco zaczekać. Głos zabrał specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski.

Nie odwlekaj szczepienia przez upał

W rozmowie z Polską Agencją Prasową ekspert podkreślił jasno, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do szczepienia się w trakcie upalnych dni. Nie ma powodów, aby szczepienie przeciwko koronawirusowi odwlekać.

Dr Rajewski przypomniał, abyśmy nie zapominali w tak gorące dni o odpowiednim nawodnieniu naszego organizmu. Co więcej, w dzień szczepienia i kilka kolejnych dni należy unikać nadmiernego wysiłku.

Jak podkreślił , najlepszą szczepionką przeciwko koronawirusowi jest ta, którą przyjmiemy jak najszybciej. Dr Rajewski zaznaczył, że w okresie upałów powinniśmy pić przede wszystkim wodę niegazowaną. To szczególnie istotne w kontekście szczepienia, po którym może pojawić się gorączka. To zaś może szybciej doprowadzić do odwodnienia i o nawadnianiu nie wolno nam zapominać.

Odpoczywaj i pamiętaj o nawodnieniu

To, czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy też w dniach bezpośrednio po przyjęciu szczepionki pracować fizycznie w upale. Jak dodał ekspert, u znikomej liczby osób może się pojawić swego rodzaju fotoreakcja. Należy zrobić wszystko, aby takiego efektu uniknąć. Zasada jest więc prosta: po szczepieniu, szczególnie w upał, pozwól sobie na nieco odpoczynku i pij dużo wody niegazowanej.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Destrukcyjny wpływ pandemii. Coraz więcej dzieci ma problemy psychiczne

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły