W ostatnim czasie mamy do czynienia z dużym spadkiem liczby nowych zakażeń koronawirusem. Jak informował dziś wiceminister Waldemar Kraska, dzisiejsza liczba infekcji jest niższa o 40 proc. od tej, z jaką mieliśmy do czynienia tydzień temu. W związku z poprawą sytuacji epidemicznej w kraju rząd zdecydował o odmrożeniu gospodarki już w przyszłym miesiącu.

Informacje na temat harmonogramu otwierania poszczególnych gałęzi gospodarki przekazał dziś w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Do końca maja otwarte zostaną zarówno wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe, jak i hotele, restauracje czy siłownie.

Dane z ostatnich dni pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Odpowiedzialne zachowanie, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 dają rezultaty

– czytamy na stronie rządowej.

Pierwsze zmiany już 1 maja

Odmrażanie gospodarki będzie się odbywało w etapach. Najpierw, od 1 maja, zniesiona zostanie regionalizacja obostrzeń. Oznacza to, że od początku przyszłego miesiąca salony fryzjerskie oraz kosmetyczne otwarte będą w całym kraju. Możliwe jest też uprawianie sportu na świeżym powietrzu (max. 50 osób).

4 maja

Jako kolejne otwarte zostaną:

  • Galerie sztuki i muzea (max 1 osoba na 15 m2);
  • Sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe (taki sam limit).

Wraca też nauka stacjonarna dla klas 1-3 w szkołach podstawowych. Nabożeństwa w obiektach kultu religijnego mogą się odbywać przy limicie 1 osoby na 15 m2. Zaleca się też odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.

8 maja

Od tego dnia ponownie otwarte będą hotele. Zamknięte pozostaną jednak restauracje oraz strefa welness&spa. Zastrzeżono również, że obłożenie obiektu nie może przekroczyć 50 procent.

Zobacz też:
Sytuacja epidemiczna coraz lepsza. Nie tylko w Polsce

15 maja

W połowie miesiąca zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Warunkiem jest jednak spadek wskaźnika zakażeń na 100 tys. osób poniżej 15.

Otwarte zostaną też wówczas:

  • Ogródki restauracyjne (Ścisły reżim sanitarny);
  • Kina i teatry na świeżym powietrzu (max 50 proc. obłożenia).

Możliwe będzie też organizowanie imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu, maksymalnie dla 25 osób. Konieczne jest też zachowanie ścisłego reżimu sanitarnego.

Wraca nauka hybrydowa dla klas 4-8 w szkołach podstawowych oraz 1-4 w szkołach średnich.

Dozwolone będzie też otwarcie obiektów sportowych na świeżym powietrzu dla max 25 proc. publiczności.

29 maja

Najwięcej obostrzeń zniesionych zostanie 29 maja, kiedy to powrócą:

  • Gastronomia wewnętrzna (obłożenie nie większe niż 50 proc.);
  • Imprezy okolicznościowe wewnątrz (do 50 osób);
  • Kina, teatry (max 50 proc. obłożenia);
  • Siłownie, kluby fitness oraz solaria (1 osoba na 15 m2);
  • Uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach (dla wszystkich, max 50 proc. obłożenia z widownią).

Od tego dnia możliwy jest też powrót wszystkich uczniów do nauki stacjonarnej.

za: gov.pl

Zobacz także:

Zobacz też:
Koronawirus 30 września 2021. Raport Polska, czwartek, szczegółowe dane

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły