W Polsce, podobnie jak i na całym świecie, coraz częściej odnotowywane są zakażenia wariantem delta koronawirusa SARS-CoV-2. Prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przestrzega jednak przed paniką.

Coraz więcej przypadków odmiany delta

W ubiegły piątek WHO poinformowała, że wskutek wysokiej zakaźności, wariant delta staje się dominującym na świecie. Po raz pierwszy odkryty został w Indiach i również w Polsce rośnie jego udział jeśli chodzi o osoby zakażone.

Duży wzrost liczby zakażeń wariantem delta odnotowała na przykład Wielka Brytania. Szczep pochodzący z Indii już niedługo ma być dominującym także w Niemczech. Możliwy jest również wybuch kolejnej fali zakażeń w Rosji, gdzie od pewnego czasu sytuacja jest dość poważna, szczególnie w Moskwie.

Jak podkreślił prof. Pyrć, w Polsce wariant delta obecny był już pod koniec kwietnia, a liczba zakażeń tą odmianą koronawirusa wzrosła w maju. Poinformował też:

Na razie jest to wariant mniejszościowy, kilka procent w skali poszczególnych województw, w skali kraju jeszcze mniej.

Nie panikujmy!

Dodał, że podobnie jak i na świecie, także w Polsce możemy spodziewać się przyrostu odsetka tego wariantu. Ekspert przestrzegał jednak przed paniką. Wskazał, że informacje te są istotne dla epidemiologów jeśli chodzi o planowanie działań, ale dla zwykłego człowieka najważniejsze jest stosowanie środków zapobiegawczych i szczepienie. Przypomniał, że nie mamy jeszcze końca pandemii.

Zaznaczył też, że duża transmisyjność tej odmiany wirusa SARS-CoV-2 może nam nieco „popsuć wakacje”. Wyraził też jednak nadzieję, że ewentualny wzrost zachorowań pojawi się jak najpóźniej i nie będzie tak duży jak wiosną.

Zobacz też:
Obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 dla trzech grup – jest projekt rozporządzenia

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły